Hedef Savunmada İhracatı Artırmak

ocaeli – Gebze VI. (İMES) Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tarafından çevrimiçi düzenlenen Savunma Sanayii Sohbetleri’nin konuğu SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş oldu.  Toplantıya İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, Başkanvekili Kerim Çolakoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Şahin, Enver Kaya ve Müteşebbis Heyet üyelerinden Süleyman Akar, Erol Elmas, Hasan İstanbulluoğlu, Ahmet Sözer, Şakir Eriş, Bölge Müdürü Onur Kesici’nin yanı sıra İMES Dilovası OSB işletmecileri katıldı.

18 FİRMA SAHA İSTANBUL’A ÜYE İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, İMES Dilovası OSB’deki işletmelerin bilgi ve birikimlerine katkı sunabilmek ve savunma sanayiinde yaşanan gelişmeleri irdelemek için Savunma Sanayii Sohbetleri’ni düzenlediklerini söyledi. İMES Dilovası OSB’de devam eden İMES Kümelenme Programı ile birlikte savunma sanayii alanında ihracatın arttırılmasını ve yeni pazarların keşfedilmesini hedeflediklerini anlatan Tokkan, “Türkiye’nin en büyük savunma sanayii kümelenmesi olan ve bölgemizden de 18 firmanın üyeleri olduğu SAHA İstanbul ile aktif işbirliğimizi sürdürmekteyiz” dedi.

MİLLİ DUYGULARLA ÜRETİM SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ise savunma sanayiinin çok özel bir sektör olduğunu vurgulayarak “Bizim için savunma sanayiinin çok daha farklı bir anlamı var ve bu yaşadığımız coğrafyadan kaynaklanıyor. Bölgemizde bir arada kalmak temel bir enstrüman haline gelmiştir. Savunma sanayii ülkenin birliğini ve bütünlüğünü sağlayacak bir yapı olması hasebiyle farklı bir motivasyon oluşturmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde bizim sanayicimiz kadar milli duygularla üretim faaliyetlerini gerçekleştiren başka bir millet yoktur” diye konuştu. Keleş, sunumunda SAHA İstanbul içerisinde bulunan organizasyonların yapısından millileştirme süreci, yürütülen projeler ve hedeflerine kadar birçok konuya değindi. İMES Dilovası OSB’de üretim faaliyetlerini sürdüren Silvan Sanayi AŞ, SAHA İstanbul bünyesindeki SAHA Teknik Alt Komitelerinden Makine ve Diğer İmalat Ekipmanları Vidalı Mil ve Somun Üretimi, Hassas Kremayer ve Pinyon Dişli Üretimi grubunda yer alıyor. İlhami Keleş, İMES Dilovası OSB’den sağlanan bu katılımın gelecek dönemde de arttırılacağını söyledi.