GENEL SEKRETER

Levent Kerim UÇA

Levent
Kerim UÇA

Levent Kerim UÇA

1968 yılında Gelibolu’da dünyaya geldi. İstanbul’daki İlk ve orta öğrenimini müteakip 1986 yılında Deniz Lisesini, 1990 yılında da Deniz Harp Okulu eğitimini tamamlayarak Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu.

Meslek hayatı süresince Deniz Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisindeki eğitimlerini başarıyla tamamladı ve Kocaeli Üniversitesinden İşletme Dalında Yüksek Lisans Diploması aldı.

Mezuniyetini müteakip 30 yıl süreyle Türk Deniz Kuvvetlerinin firkateyn ve hücumbot tipi gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği, gemi komutanlığı ve komodorluk görevlerini yerine getirdi. Aynı süre içerisinde yurt içinde çeşitli karargâh görevlerinde bulundu.

1994 - 1995 yıllarında NATO tarafından Eski Yugoslavya’ya yönelik yürütülen “Sharp Guard” harekâtında ve 1996 yılında yaşanan “Kardak Krizi” esnasında bölgede gerçekleştirilen harekatta görev aldı.

2009 – 2011 yılları arasında Pakistan’da Silahlı Kuvvetler Ataşesi olarak görev yaptı. Bu süreçte iki ülke arasındaki savunma sanayi iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalara ve projelere katkı verdi. 2011 yılında Pakistan’da meydana gelen büyük sel felaketi esnasında Türkiye’den gönderilen yardımların ihtiyaç bölgelerine ulaştırılmasını ve dağıtımlarını koordine etti.

2016 – 2020 yılları arasında Tuğamiral rütbesiyle Güney Görev Grup Komutanlığı (Aksaz/Marmaris), Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı (Gölcük/Kocaeli) ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli oldu.

2021 yılından bu yana SAHA İstanbul’da Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü ve Yönetim Kurulunun tensibiyle 6 Şubat 2023 tarihinde SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesinin yeni Genel Sekreteri olarak atandı.