SAHA - Tekirdağ Savunma Sanayii Tedarikçi Buluşmasını Gerçekleştirdik

 

SAHA İSTANBUL; YERLİ VE MİLLİ SAVUNMA SANAYİİ HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA, ÇORLU TİCARET ODASI İŞ BİRLİĞİYLE TEKİRDAĞ’DA YEREL FİRMALARI GELECEK VİZYONU İÇİN BİR ARAYA GETİRDİ.

 

TÜRKİYE’NİN YÜKSELEN YILDIZI YERLİ SAVUNMA SANAYİİ, SAHA İSTANBUL DESTEĞİYLE GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR

 

SAHA İstanbul, yerli ve milli sanayimiz ile ortak hareket etme stratejisine öncülük eden “Savunma Sanayi Tedarikçilerle Buluşma” toplantıları Türkiye genelinde devam ediyor. Türkiye Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yola çıkan ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul ile Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası, sektörün yerli iş birliklerini geliştirmek amacıyla ASELSAN, BAYKAR, MKE, ROKETSAN, TUSAŞ gibi ana yükleniciler ile yerel firmaları Tekirdağ’da düzenlenen organizasyonda bir araya getirdiler. Tekirdağ bölgesinde faaliyet gösteren potansiyel tedarikçileri Savunma Sanayinin yerli ana yüklenicileri ile buluşturan toplantıya ilgi yüksek oldu. Ülkemizin farklı bölgelerinde gerçekleştirilen “Savunma Sanayi Tedarikçilerle Buluşma” toplantısına, bölgeden 161 firmadan 386 kişi katıldı. Toplantıda, 18 masada planlı 324 birebir B2B görüşme gerçekleştirildi. SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, bu organizasyonun Savunma Sanayinin ithalat bağımlılığını azaltacak, yerli tedarikçilerin desteklendiği çok önemli bir etkinlik olduğunun altını çizdi ve : “Türk savunma, havacılık ve uzay sektörünün yerlilik oranının arttırılması, kritik teknolojilerde dışa bağımlılığın azalması ve uluslararası rekabette üst seviyelere taşınması hedefiyle kurulan SAHA İstanbul, bugünkü etkinliği ile bölgedeki sanayi potansiyelini yönlendirerek sektöre önemli katkı yapacaktır” dedi.

 

Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayini tek çatı altında toplayarak yeni işbirliklerinin oluşturulması, sektörün dünya vizyonunun geliştirilmesi konularında önemli destekler veren ve Avrupa’nın en büyük Sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, “Yerli ve Milli” üretim stratejisi doğrultusunda Tekirdağ - Çorlu’da, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptılar.

 

SAHA İstanbul - Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası – Tekirdağ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü iş birliğinde “SAHA - Tekirdağ Savunma Sanayii Tedarikçi Buluşması” etkinliğine bölgede faaliyet gösteren 161 firmadan toplam 386 kişi katılım sağladı, 18 masada planlı 324 bire bir görüşme (B2B) gerçekleştirildi.

 

Savunma, havacılık ve uzay sanayiinde milli kabiliyetleri birleştirmek, yerli üretime katkı vermek ve bu alanda üretim yapabilecek bölge firmalarını ana yüklenici firmalar ile bir araya getirmek maksadıyla düzenlenen etkinlikte, ASELSAN, ASFAT, ASPİLSAN, BAYKAR, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE), ROKETSAN, STM, Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Tekirdağ ve bölgedeki tedarikçiler bir araya gelerek iş geliştirme ve B2B faaliyetleri gerçekleştirdi.

 

 

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Tekirdağ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal ve SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça ev sahipliğinde düzenlenen organizasyona Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Çorlu Kaymakamı Murat Eren, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel de katıldı.

 

Türkiye ekonomisine katkı sunan en önemli sektörlerden biri haline gelen savunma sanayinin önde gelen temsilcilerinin yer aldığı etkinlikte, ana yüklenici firmaların sunumlarının ardından B2B görüşmeler gerçekleştirildi. 

 

Etkinlikte konuşan SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, “Bugün 29 üniversite, 45 şehirden 52 farklı sektörde faaliyet gösteren 1.200’den fazla firmamızla Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi haline geldik. Ülkemizde yapılamayanı yapmak için yola çıktık. Bu amaçla sadece savunma sanayiinde değil havacılık ve uzay sanayinde de el atılmayan konuları çözmek için çalışıyoruz. Bugünkü etkinliğimizin savunma, havacılık ve uzay ekosistemine bölgedeki sanayi potansiyelini yönlendirilerek önemli katkı yapmasını bekliyoruz” dedi.

 

Tedarikçi buluşmasının yerli savunma sanayinin gelişimi için çok önemli bir toplantı olduğunu söyleyen Levent Kerim Uça; “Bugün Tekirdağ – Çorlu’da gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, her tedarikçimiz seçmiş olduğu konu başlığına göre Savunma Sanayinin Ana yüklenicilerinin yetkilileri ile birebir (B2B) görüşmeler yaparak teknolojilerini, fikirlerini, ürünlerini tanıtma fırsatı buluyor. Bu organizasyon ile çok önemli bir networking sağlamış oluyoruz.  SAHA İstanbul; geleceğin Türkiye’sinde bilgi ve tecrübesiyle ülkemizin ihtiyacı olan savunma sanayii ürünlerini her koşulda yüksek kalite ile üretmek misyonu ve güçlü bir Türkiye için savunma sanayii alanında yerli girişimcileri bir araya getirmeye devam edecek.  SAHA EXPO gibi dünyanın gözünüz üzerinde olduğu Uluslararası bir Fuarı gerçekleştirmekte ve kurduğu Uluslararası iş birlikleri ile sektörün, yenilikçi, rekabetçi ve kaliteli ürünler üreterek tercih edilen küresel bir marka olması vizyonuyla ülkemizin gücüne güç katmaya devam etmektedir” dedi.

 

SAVUNMA SANAYİNDE YERLİ TEDARİK HIZ KAZANIRKEN, İHRACAT’DA HIZLA BÜYÜYOR. ORTA ASYA’DAN ORTADOĞU’YA DÜNYA DAHA FAZLA TÜRK SAVUNMA SANAYİ SİSTEMLERİ TALEP EDİYOR.

 

 

Yerli Savunma sanayinin gelişiminde önemli katkılara imza atan ve 22 -26 Ekim 2024 tarihleri arasında Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayiini SAHA EXPO Fuarında bir araya getirmeye hazırlanan SAHA İstanbul’un Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, sadece üretimde değil teknoloji geliştirmek konusunda da yerli firmaların ve girişimcilerin SAHA İstanbul çatısı altında güç birliği yaptığına dikkat çekti. Levent Kerim Uça, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:“ Türk savunma, havacılık ve uzay sektörünün yerlilik oranının artırılması, kritik teknolojilere kavuşturulması ve uluslararası rekabette üst seviyelere taşınması için 9 sene önce 27 üye firma ile yola çıkan SAHA İstanbul, kısa sürede büyük bir ilerleme kaydederek bugün yalnızca Türkiye’nin değil aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük sanayi kümelenmesidir. SAHA İSTANBUL, bünyesindeki 11 Teknik Komite ile savunma, havacılık ve uzay sanayimizin ihtiyaç duyduğu konularda projeler ve ürünler geliştiriyor, ülkemizde üretilmeyeni üretmek, dünyada da oyun değiştiren teknolojileri geliştiren bir ülke olarak yer almak için üye firmalarıyla birlikte çalışıyor. SAHA İSTANBUL üyelerinin kurumsal kapasitelerini artırmak, üyeler arasında iş birliğini güçlendirmek, kamu kurumları ve STK'lar ile ilişkileri geliştirmek, Ar-Ge ve yenilikçilik çalışmaları desteklemek ve üyelerimizin rekabet gücünü yükseltmek için bugünkü gibi etkinlikler organize etmeye devam ediyoruz”. 

 

SAHA İSTANBUL’un organize ettiği ve artık uluslararası bir kimlik kazanan SAHA EXPO fuarının dördüncüsünü 22-26 Ekim 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde 90 bin m2 alanda düzenleneceğini hatırlatan SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça; “ Türkiye’nin yükselen savunma ve havacılık üretim potansiyelini ve bağımsız üretim gücünü sergilemek için uluslararası bir platform olarak hizmet veren SAHA EXPO’da; savunma, havacılık, denizcilik ve uzay sanayinin stratejik öneme sahip birçok yüksek teknoloji ürünü yer alacak. Bunların yanı sıra sektörün insan kaynağını güçlendirmeye yönelik faaliyetlerine de devam eden SAHA İSTANBUL; SAHA Akademi ile SAHA’da yer alan firmaların teknik yönden insan kaynağı ihtiyacını takviye etmek, geliştirmek ve bu kapsamda SAHA MBA programıyla üretmeyi bilen sektöre lider yöneticiler yetiştirmeyi hedefliyor. Üst düzey bürokratlar ve sektör liderlerinin de bizzat eğitici olarak yer aldığı Türkiye’nin en prestijli, odaklı ve iddialı MBA programını TÜBİTAK TÜSSİDE iş birliği ile gerçekleştiriyor” dedi.