SAHA İstanbul ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı


SAHA İstanbul ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında 5 yıl geçerliliği olan iş birliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde iş geliştirme, Ar-Ge, karşılıklı akademik ve fiziki altyapıların müşterek kullandırılması, iştirak edilen akademik etkinlikler, iş ve ilişki geliştirme hedefleniyor.

 SAHA İstanbul’dan kümelenme kültürü ve yönetim becerilerine destek

AzTU tarafından Savunma, havacılık ve uzay sanayi alanlarında kümelenmeler kurulması planlanıyor. SAHA İstanbul, kurulması hedeflenen yerel kümelenmelere, sahip olduğu kümelenme kültürü ve yönetim becerileri ile destek verecek. AzTU ve SAHA İstanbul arasındaki iş birliği kapsamında yürütme kurulu kurulacak ve kurulun görevi, iş birliğine ilişkin problem ve gelişme alanlarının tespit etmek ve çözüme yönelik uygulamaları hayata geçirmek olacak.Ulusal ve Uluslararası proje ortaklığı 

AzTU ve SAHA İstanbul paydaşlığında SAHA İstanbul firmalarının taleplerini karşılayacak; sürdürülebilir fikirlerin ulusal veya uluslararası bir proje haline getirilmesi hedefleniyor. AzTU, SAHA İstanbul üyesi firmaların ihtiyaç duyduğu konularda, karşılıklı olarak belirlenecek indirimli ücretler ile test ve laboratuvar altyapısını SAHA İstanbul firmalarının kullanıma açacak.

 AzTU öğrencilerine staj imkanları sağlanacak
SAHA İstanbul üye firmalarının imkân ve kabiliyetleri ölçüsünde ilgili AzTU mühendislik ve yönetim bilimleri ana bilim dallarında öğrenim gören öğrencilerin staj ihtiyaçları karşılanacak. Ayrıca SAHA İstanbul sanayiden, bürokrasiden ve iş dünyasından tecrübeli ve birikimli insanlar AzTU’da konferanslar vererek öğrencilerin motivasyonlarının artırılmasına katkı sağlayacak. Ayrıca AzTU öğrenci kulüplerinin faaliyet ve etkinliklerine, SAHA İstanbul’un firmaları ile katılım sağlaması için de koordinasyon kurulacak.

 

AzTU tesis imkanlarına kolaylık sağlıyor
Azerbaycan’da planlanan SAHA İstanbul organizasyonları için AzTU yerleşke imkanlarından faydalanması konusunda kolaylık sağlayacak.  AzTU ve SAHA İstanbul tarafından düzenlenen etkinliklere taraflar katılabilecek.

 

 

MBA ve lider araştırmacı programlarına akademik destek

SAHA AKADEMİ tarafından yürütülmekte olan MBA ve lider araştırmacı programlarına, AzTU’dan teknik sektörel ve kişisel gelişim eğitimi kapsamında
öğretim görevlisi, teknik materyaller, fiziki mekân sağlanması hususunda destek verilmesi planlanıyor. SAHA İstanbul’un belirleyeceği kriterler doğrultusunda AzTU bünyesinde görevli olan öğretim görevleri lider araştırmacı programlarında yer alacak.