SAHA İstanbul’un uluslararası alandaki çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

 

Milli Uzay Endüstrisi komitesini kuran, kamu ve özel sektör bütün bileşenleri ile uzay sektöründe önemli bir sinerji oluşturan SAHA İstanbul’un 1951 yılından bu yana önde gelen uzay ajansları, firmalar ve enstitüler dahil olmak üzere 72 ülkeden 433 üyesi ile faaliyet gösteren dünyanın en geniş uzay örgütlenmesi Uluslararası Uzay Federasyonu (International Astronautical Federation – IAF)’na üyeliği onaylandı.


Bu yıl Paris/Fransa’da düzenlenen 73. Uluslararası Uzay Kongresine iştirak eden SAHA İstanbul; NASA, AIRBUS, SpaceX, SNC (Sierra Nevada Company), Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ARIANNE Space, SAFRAN, TELESPAZIO, THALES gibi Uzayda Dünya devleri ile aynı platforma girmiş ve Milli Uzay Endüstrisi Komitesini bu platforma taşımış oldu.


SAHA İstanbul bünyesinde Milli Uzay Endüstrisi Komitesi'ni (SAHA MUEK) kurarak; Türkiye Uzay Ajansı (TUA), TÜBİTAK UZAY, TÜBİTAK SAGE, TÜBİTAK UME gibi kamu kurumları da dahil olmak üzere, ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, DeltaV gibi platform üretici firmalar ile bunlara destek sağlayan KOBİ'leri ve uzay alanında yetkinlik kazanmış bilim insanlarını bünyesinde toplayarak ülkenin bu alandaki çalışmalarının bir sinerji merkezi haline geldi.