OTAM Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme San. ve Tic.A.Ş.

OTAM, 2004 yılında; İTÜ Vakfı, OSD ve TÜBİTAK ortaklığı ile; Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirerek, otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabetçiliği artırmak amac ile üretim öncesi Ar Ge, test ve sertifikasyon çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla bir merkez yapısında kurulmuştur.

2007 yılında, pekçok kurum tarafından Türkiye’deki en başarılı üniversite-sanayi işbirliği modeli olarak kabul edilen OTAM; İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı, Otomotiv Sanayi Derneği, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ortaklığında şirketleşerek tüzel kişiliğine kavuşmuştur. 2018 yılı itibariyle, faaliyetlerini tamamen İTÜ Vakfı bünyesinde gerçekleştiren OTAM, İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv ekibinin yarım asırı aşan tecrübesi ve kendi profesyonel kadrosunun bilgi ve enerjisi ile Araç ve Güç Aktarma Organları, Titreşim ve Akustik, Dayanım ve Ömür Testleri, Titreşim-Şok Testleri ve İklimlendirme Testleri alanlarında test ve mühendislik çözümleri sunmaktadır.

Taşıt ve Motor Performans / Emisyon faaliyetleri kapsamında; İTÜ Otomotiv Taşıt Test ve Motor Test Laboratuvarlarında içten yanmalı motorların geliştirilmesi, kalibrasyon, güç-performans testleri, kirleticilerin ölçüm ve analizleri, yakıt ve yağ performans test ve geliştirme projeleri alanlarında hizmet vermektedir.

Güç aktarma organları ve motor testlerinin yanı sıra araç performans seviyesi, yakıt tüketimi, yağ ve katkı testleri gerçekleştirilebilmekte, ölçüm sonuçlarına göre analiz ve geliştirme projeleri hayata geçirilebilmektedir.

Titreşim ve Akustik faaliyetleri kapsamında; İTÜ Otomotiv Yarı Anekoik Oda ve Şasi Dinamometresinde standart testler, projeler ve ölçümlerin yanında firmaların titreşim ve akustik alanında ihtiyaç duyduğu özel çözümleri karşılayacak yönde Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilebilmektedir.

Dayanım / Ömür faaliyetleri kapsamında; OTAM TOSB Şubesi Otomotiv Parça Test Merkezinde standart testler, projeler ve ölçümlerin yanında firmaların parça, araç, sistem dayanımı ve ömrü ile ilgili ihtiyaç duyduğu özel çözümleri karşılayacak yönde Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilebilmektedir.

Servo Hidrolik Titreşim Test faaliyetleri kapsamında; OTAM TOSB Şubesi Otomotiv Parça Test Merkezinde Servo Hidrolik Titreşim Test Sistemi ile büyük ve ağır parçaların 0-200Hz’e kadar olan sinüs ya da random testleri gerçekleştirilebilmektedir. 3 eksen ayrı ayrı test edilebilmektedir.

EV batarya paketleri, klima, depo, koltuk, rot kolu gibi yapıların demiryolu ve otomotiv standart testleri gerçekleştirilebilmektedir.

Titreşim ve Şok Testleri faaliyetleri kapsamında; OTAM TOSB Şubesi Otomotiv Parça Test Merkezinde 70 kN’a kadar Sinüs-Rastgele Titreşim Kabini ile 140 kN Şok Titreşimlerini yapabilen Sarsıcı OTAM bünyesine katılarak, firmaların ihtiyaç duyduğu testler gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca Sarsıcı, iç ölçüleri GxDxY: 1400mm x 1600mm x 1350mm olan, -70°C ile +150°C aralığında sıcaklık kontrolü Klimatik Kabin ile entegre çalışabilmektedir.

İklimlendirme Testleri faaliyetleri kapsamında; OTAM TOSB Şubesi Otomotiv Parça Test Merkezinde İç ölçüleri GxDxY: 2000mm x 2000mm x 2000mm olan ve -70°C ile +150°C aralığında sıcaklık kontrolü Klimatik Kabin ile hem otomotiv sektörünün hem de savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu klimatik testler gerçekleştirilebilmektedir.

OTAM, deneyimli kadrosu ve teknik altyapısı ile homologasyon danışmanlığı ile de otomotiv sanayiine hizmet vermektedir.

OTAM çalışmaları; otomotiv kuruluşlarına projelendirme, test ve onay konuları ile ilgili çözüm ve dokümantasyon sağlamakla ilgili danışmanlık faaliyetlerini içermektedir.

OTAM kuruluşundan bu yana sanayi ve kamu kuruluşları ile birlikte 100’den fazla Ar-Ge projesini başarıyla tamamlamıştır.


Dayanım / Ömür Testleri

Titreşim ve Akustik (NVH)

Araç Emisyon ve Performansı

Motor Emisyonu / Performansı

Taşıt Yol Verisi Toplama ve Taşıt Testleri

Sadece Üye Firmalarımız Yararlanabilir.

Firmaya iletmek istediğiniz taleplerinizi bu formu doldurarak iletebilirsiniz.