MUBİTEK TASARIM BİLİŞİM MAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Mubitek, tasarım mühendisliği faaliyetlerinde bulunmak üzere 2005 yılında şahıs şirketi olarak kurulmuştur. 2009 yılından itibaren Limited Şirket olarak faaliyetlerine devam etmekte ve 30’u aşkın personeli ile tasarım mühendisliği ve yazılım geliştirme hizmeti vermektedir. Kuruluşunun 2. yılında Türkiye’nin ilk kalıp tasarım ihracatını İspanya’ya gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar Mercedes, BMW, Porsche, Opel, Audi, Ford, Renault, PSA, Nissan, Lancia, Fiat, Iveco, Ferrari, Maserati, Aston Martin, McLaren vb. otomobillerin ana gövde parçaları için 1000'i aşkın kalıp tasarımı yapmış ve birçoğunun üretim takibini gerçekleştirmiştir.


Pazardaki değişim ve ihtiyaçları yakından takip eden Mubitek, Ar-Ge destekleri ile tasarımda inovasyon çalışmalarına başlamış ve kalıp tasarımında süreç inovasyonu yaparak Catia V5 programına yardımcı modüllerden oluşan “akıllı tasarım programını” elde edilmiştir. Bu ürün Erkalıp tarafından 800 aşkın kalıp tasarımında kullanılmıştır. Aynı kapsamda Tofaş için de akıllı tasarım uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulama İtalya’dan Güney Kore’ye Tofaş’a kalıp tasarımı yapan tüm firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulama tasarımda %35 verimlilik sağlamış ve 2016 Verimlilik Proje Ödüllerinde Kobi Kategorisinde 2. olmuştur. Ayrıca yine Tofaş için kalıp tasarım data yönetimi için yazılım geliştirmiştir. Mubitek, yapılan inovatif çalışmalar sonucunda birçok ürün ve süreç geliştirilmiştir. Bunlardan başlıca: tasarım makroları, standart kalıp setleri, akıllı standart parça kütüphanesi, modüler aparat tasarımı ve programı, tasarım data yönetimi ve VR ile tasarım kontrolüdür. Yine Ar-Ge çalışmalarımız ile yerli ve milli CAD programı ÇİZEN geliştirilmiştir. Bu program ile firma içerisinde çeşitli tasarımlar yapılmakta olup Türkiye ve dünyada 1000’i aşkın lisanslı kullanıcıya erişmiştir. Tasarımda yaptığımız çalışmaları MAN firmasının dikkatini çekmiş ve mevcut üretimde kullanılan Gövde Çatma/Evlendirme aparatlarının iyileştirilmesi için tasarım ve üretim hizmeti talep etmiştir. Yaptığımız mühendislik çalışmaları sonucunda Set-Up süreleri kısalmış üretimde de verimlilik sağlanmış, ölçü ve stabilite hataları giderilerek otobüs gövde geometrisinde kalite artırılmıştır.


2016 yılından itibaren ihracat ağırlıklı çalışmalar başlanmış ve ihracat oranımız 2019 yılında %95’e ulaşmış 2020 ve 2021 yılını da aynı ivme ile tamamlamıştır. Firmamız, TOBB tarafından yapılan 2021 yılı Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 işletme arasında 18. Olmuştur. 2022 yılında ise Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İnovalig yarışmasında İnovasyon Organizasyonu ve Kültüründe 1.lik, Sanayi Bakanlığı Verimlilik Proje Yarışmasında ise 2.lik ödülü almıştır.


Mubitek, 2021 ikinci yarısından itibaren yapay zekâ algoritmalarından yararlanarak ve robotik süreç otomasyonu yaparak “tasarımdan üretime verimli yönetim” sağlayan proje çalışmasına başlamıştır. Firmanın kısa dönemde havacılık ve savunma sanayiden Pazar payı elde etme hedefi bulunmaktadır. Uzun dönemde ise aynı sektörlere farklı malzemelerle (magnezyum vb.) tasarım hizmeti verme ve kalıpta maliyet verimliliği sağlamak için “kalıpta ortaklaştırma” konusunda çalışmalar yapmayı hedeflemektedir.

Bilgisayar Yazılım Sistemleri Analiz ve Tasarım (Computer Software Systems Analysis and Design)

Özel Bilgisayar Programlama Hizmetleri (Custom Computer Programming Services)

Bilgi Tabanlı Mühendislik (Knowledge-based Engineering)

Eşzamanlı Mühendislik ve Azaltılmış Tasarım Döngüsü (Concurrent Engineering and Reduced Design Cycle)

İleri İmalat Teknolojileri (Advanced Manufacturing Technologies)

Proje Yönetimi ve Takibi (Project Management and Control)

Sac Kalıp Tasarım

Fikstür Tasarım

Ürün & Kalıp Tasarım

Yazılım

Eğitim & Danışmanlık

Test

Proje bazlı üretim için Akıllı tasarım ve ERP veri akışı

Sadece Üye Firmalarımız Yararlanabilir.

Firmaya iletmek istediğiniz taleplerinizi bu formu doldurarak iletebilirsiniz.