MOTA Motor Teknolojileri ArGe Müh. San. ve Tic. Ltd. Şti

MOTA Güç Sistemleri, insansız hava araçları başta olmak üzere savunma sanayisi güç sistemi ihtiyaçlarına özel çözümler geliştirmek üzere 2018 yılında Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde kurulmuştur.

MOTA faaliyetlerini 3 farklı alanda sürdürmektedir:

i) Küçük boyutlu, yüksek güç yoğunluğuna sahip içten yanmalı motorlar, elektrik motorları ve jeneratörler, bu sistemlerin entegre güç paketi olarak sunulduğu hibrit çözümler konularında çalışmalarına devam etmektedir.

ii) İHA motor alt sistemleri / aksesuarlarının geliştirilmesine yönelik olarak 3 farklı projeye başlanmış, bu projelerden 2 adeti başarı ile tamamlanarak ürünler İHA sistemleri üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.

iii) Yurt içi savunma sanayisinin en önemli test altyapılardan birisinin kritik alt sistemlerinin mekanik tasarım altyüklenicisi olarak görev alan MOTA bu alanda geliştirdiği uzmanlığı ile farklı test sistemlerine yönelik proje faaliyetlerine devam etmektedir.

Şirket kurucusu Erhan Bilgiç 2008-2018 yılları arasında Türkiye'nin en önemli İHA motoru geliştirme projelerini başarı ile geliştiren ekibin TEI (Tusaş Motor Sanayii A.Ş.) çatısı altında kurulmasına, ülke için ilk olan İHA motorlarının geliştirilmesine önderlik etmiştir. 2018 Eylül ayında TEI'deki görevinden ayrılarak ülke ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ve rekabetçi ürünler geliştirmek amacı ile MOTA Güç Sistemleri'ni kurmuştur. MOTA Güç Sistemlerinin hedefi Savunma ve Havacılık alanında ihtiyaç duyulan kritik motor aksesuar sistemleri ve küçük boyutlu güç sistemlerinde yurtiçi ihtiyaçlar için vazgeçilmez bir partner olmak, yenilikçi ve rekabetçi özellikleri olan ürünlerin yurtdışına ihracatını yaparak ülke ekonomisine yüksek katma değer kazandırmaktır.

Ürünleri: 

  • Entegre İtki Sistemi (30-60 kg sınıfında sabit kanatlı İHA platformları için geliştirilmiştir. Üniversal bir yapıda olup farklı platformlara çok hızlı entegre edilebilir)
  • MALE sınıfı İHA Alternatörü (Yüksek irtifa şartları ile uyumlu, yüksek güç/ağırlık oranına sahiptir)
  • Pervane Govarnörü (Male sınıfı İHA'ların motor devirlerini kontrol eden Elektro-Hidromekanik Eyleyici/Kontrolcüdür. Farklı türevler ile bir ürün ailesi oluşturulmaktadır.

Hizmetleri: 

  • Küçük İHA sistemlerinin itki sistemleri ve motorlarına yönelik bakım, onarım ve teknik servis hizmeti sağlanmaktadır
  • İhtiyaca özel test sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi
  • Geniş kapsamlı test sistemlerinin geliştirilmesi sürecinden ktirik alt sistemlerin  geliştirlmesine yönelik mühendislik hizmeti verilmesi
  • Male sınıf İHA sistemlerinin motor ve irtifa performanslarının artırılmasına yönelik alt sistem geliştirme, mühendislik ve danışmanlık hizmeti verilmesi


Elektrik Motorları (Electric Motors)

Havacılık Ekipman Ve Malzemeleri (Aeronautical Equipment and Supplies)

Hibrit Güç Sistemleri (Hybrid Power Systems)

Uçak Motorları ve Motor Parçaları (Aircraft Engines and Engine Parts)

Uçak Motorları Üzerinde Araştırma ve Geliştirme (Research and Development On Aircraft Engines)

Yağlama Sistemleri, Uçak (Lubricating Systems, Aircraft)

Yakıt Sistemi Aletleri (Fuel System Instruments, Aircraft)

Entegre İtki Sistemleri

Alternatör Voltaj Regülatörleri

İHA Alternatörü

Pervane Govarnörü

Sadece Üye Firmalarımız Yararlanabilir.

Firmaya iletmek istediğiniz taleplerinizi bu formu doldurarak iletebilirsiniz.