ENDERUS TEKNOLOJİ SAN. VE TİC.A.Ş.

Firmamız fikri ve sınai mülkiyet hakları kendisinde olacak şekilde; konvansiyonel olduğu kadar asimetrik muharebe koşullarında da yurtiçi ve dışında yoğun talep gören 20-40 mm arası top ve namluların tasarım ve imalatını gerçekleştirmek amacına odaklanmıştır. Bir yıldan kısa bir sürede iki adet 20 mm gaz geri tepmeli tamburalı top üretimi tamamlanmış, sonrasında performans/fonksiyon atışları kapsamında bu silahlarla 1000 üzeri atış yapılmıştır. Halihazırda ayarlanabilir atım hızı ile kara, hava ve deniz platformlarıyla uzaktan komutalı silah sistemlerine uyarlanabilen bu toplar; daha büyük çaplı 25, 30, 35 ve 40 mm topların üretiminde sıçranabilecek fonksiyonel ve ölçeklendirilebilir hazır bir ürün altyapısı ve bilgi birikimini oluşturmaktadır.

Ülke savunmasında ağır silahlardan sonra en önemli savunma teçhizatı orta kalibre silah sistemleridir. Seri üretimine hazırlandığımız bu silahlar, bugüne kadar ya direkt ithal edilmiş ya da yurtdışı kaynaklardan satın alınan lisans ile kısmen yurt içerisinde üretilmiştir. Firmamızın bu konudaki inisiyatifine kadar teknoloji olarak yurt dışına bağımlı olduğumuz bir alandır. Namlu teknolojileri de bu lisanslar kapsamında kısıtlamalara tabi olarak elde edilmiş olup, kimi zaman malzeme kimi zaman kapasite yetersizliğinden dolayı 20 ve 25 mm namlu ile silah/topların yurtdışından ithal olarak tedarik edilmesine halihazırda devam edilmektedir.

Firmamızca orta kalibre toplar için, Elektroliz Yiv Açma (EYA) yöntemi ile Türkiye’de ilk defa özgün ve milli namlu imalat prosesi faal hale getirilmiştir. Orta kalibre top namluları klasik talaş alma metodu ile imal edildiğinde, imalat süreleri uzun, maliyeti yüksek, namlu yüzey hassasiyeti düşük, namlu ömrü kısa ve talaşlı imalattan kaynaklı özellikle yiv-set diplerinde gerilmeler mevcut olmaktadır. EYA yöntemi ile; 60 HRC sertliğe kadar her türlü evsafla çelik malzeme kullanılarak, daha ucuza, yüzey kalitesi yüksek, namlu ömrü uzun ve hızlı namlu imalatı yapılabilmektedir. Firmamız uzmanlaştığı bu alanlara destekleyici olacak şekilde esnek mermi yolu, katmanlı namlu krom kaplama, geri tepme sönümleme sistemleri, elektriki kurma mekanizmaları, çift mühimmat besleme ve mayonsuz besleme gibi konularda özgün çalışmalarını SAHA İstanbul rehberliğinde ileriye götürme hedefindedir.

Platforma Entegre Silah Sistemleri (Gun Systems - Platform Mounted)

Namlu

Nato M2 Universal Balistik Atış Mekanizması

Orta Kalibre Top

Zırhlı Kule Sistemi

Silah Podu

Esnek Mermi Yolu

Sadece Üye Firmalarımız Yararlanabilir.

Firmaya iletmek istediğiniz taleplerinizi bu formu doldurarak iletebilirsiniz.