DURATEK KORUYUCU MALZEMELER SAN. TİC. A.Ş.

40 yılı aşkın bir maziye sahip ve polimer kimyası konusunda uzmanlaşmış DURATEK Koruyucu Malzemeler San. ve Tic. A.Ş., epoksi, poliüretan ve akrilik esaslı sistemlerin tasarımını, üretimini ve pazarlamasını % 100 yerli bir firma olarak Gebze OSB’de yapıyor. DURATEK, pazardaki özel konumunu, müşteri isteklerine odaklanarak, bunlara cevap verebilmesine borçlu. Kardeş firması PAKSOY KİMYEVİ’nin epoksi hammaddeleri üretebiliyor olması ve dünyada az rastlanan bu entegre yapı sayesinde DURATEK, ürün tasarımına bir adım geriden başlayabiliyor.

İnşaat sektörü için fabrika, otopark, hastane, okul, mağaza, ofis gibi binaların zeminleri için kaplama malzemeleri, çelik konstrüksiyonlar için endüstriyel boyalar, temel, çatı ve havuz gibi alanlar için su izolasyon malzemeleri ve yapı kimyasalları; deniz sektörü için laminasyon reçineleri, yapıştırıcılar, astar, macun, boya ve vernikler; kompozit sanayi için laminasyon reçineleri, yapısal yapıştırıcılar ve boyalar; otomotiv, elektrik, mermer gibi sektörler için de epoksi ve poliüretan esaslı çeşitli ürünler üreten Duratek’in savunma sanayine yönelik ürün gamını aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz:

1. Kompozit Ürünler

DURATEK’in kompozit sektörü için sunduğu ürünlerin bazıları;
– Rüzgar türbin kanadı, deniz araçları, askeri araçlar, roket gövde ve benzeri ürünlerin imalatı için kullanılabilen, DNV – Germanischer Lloyd veya Lloyd’s Register sertifikalı, el yatırması, vakum torbalama, vakum infüzyon, RTM, filaman sargı ve vakumlu santrifüj yöntemlerine uygun olan epoksi laminasyon sistemleri;
– Rüzgar türbin kanadı, deniz araçları, askeri araçlar ve diğer ürünlerin imalatı için kullanılabilen, Germanischer       Lloyd, Lloyd’s Register veya Rina sertifikalı epoksi esaslı yapısal yapıştırıcılar;
– Elastik poliüretan yapıştırıcılar,
– Ahşap laminasyonunda kullanılabilen Rina ve Lloyd’s Register sertifikalı epoksi yapıştırıcılar…
Ürünlerimiz savunma sanayinde, Epsilon, Onuk BG, CES Kompozit, Nurol Teknoloji, Sako P / Fors Kompozit, Global Teknik, 19 Mayıs Üniversitesi Uzaytem;
Deniz araçları üretiminde Yonca Onuk, Alia, Sun Rise, Ares, Suntay Tasarım, DSV, CSC Kompozit, METUR; Rüzgar türbin kanadı üreticilerinden de Northel gibi firmalar tarafından
kullanılmaktadır.
Roketsan ile de, yurtdışından tedarik edilen bir takım epoksi esaslı ürünlerin yerlileştirilmesi üzerinde çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

2. Savaş Gemilerinin Zeminleri İçin PRC Zemin Kaplaması

Sistem, aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

– Epoksi astar. Yüzey malzemesine göre farklı tipte astarlar sunuyoruz. Ancak gemi yüzeyleri genelde çelik olduğu için yüzey toleranslı epoksi astarımız tercih edilir.

– Epoksi yüzey tesviyelendirici. Özellikle çelik yüzeylerde ondülasyon, kaynak izi vs gibi pek çok hata görülür.    Bunların giderilmesinde yeterli elastikiyeti olan ve yoğunluğu 1 kg/lt’den düşük olan epoksi malzememiz kullanılır.

– Poliüretan ana kat. Yaklaşık 3 mm kalınlıkta uygulanır. Yanmazlığı sağlayan asıl kat budur. Donanma mavisi ve gri renkleri vardır.

– Son kat vernik. En üst katmana ek koruma sağlamak ve derinlik kazandırmak için uygulanır.

Tüm bileşenler sürme esaslı ürünlerdir. Fırça, mala veya rulo yardımı ile uygulanabilirler.

Sistemin tamamının veya bazı bileşenlerinin, yanmayı geciktirme, düşük duman yoğunluğu oluşturma ve düşük zehirli gaz çıkarma özellikleri, IMO Res. MSC.61 (67) – (FTP Code) Annex 1 Part 2 ve Part 5, IMO MSC / Circ. 1120, IMO Res. MSC.307(88) – (2010 FTP Code) Section 8 standartlarına göre uluslararası akredite kurumlardan alınmış raporları vardır.

T9967 NATO numaralı PRC ürünümüz, Gölcük Dnz. Kuv. Kom., Sahil Güvenlik Kom., STM, ADİK, Dearsan, RMK, İstanbul Shipyard, Desan Yardgem, Selah ve Pendik Tersaneleri tarafından, inşa ettikleri veya bakımlarını yaptıkları savaş gemilerinin ıslak ve kuru zeminlerinin kaplanmasında kullanılmaktadır

STM’nin Pakistan için ürettiği Tanker Gemisi Projesi için PRC ürünlerimiz Pakistan’a ihraç edilmiştir.

3. Helikopter Pisti Zemin Kaplaması

Üretmiş olduğumuz sistem ilk olarak, Muavenet Gemisi’nde ve Dubai’de Platinum Projesi olarak inşa edilen 167 m’lik Dubai Yatı’nda kullanılmıştır. Deniz Kuvvetleri Gölcük Tersanesi ile de bu ürünün savaş gemilerinde kullanımı ile ilgili başlanan çalışma sonucunda, 17 – 18 Ekim 2017’de helikopter pisti kaplama sistemimiz HELIPLAT Firması ile beraber, Gölcük Tersanesi’nde T.C.G. Fatih Gemisi’nin helikopter platformunda başarı ile uygulanmış, gemi deneme seferine çıkmıştır. Birkaç aylık bir deneme sürecinden sonra ürünün uygun bulunması halinde, Gölcük Tersanesi ve Heliplat Firması’nın da yardımlarıyla bu ürünün de yerlileştirilmesi firmamız tarafından gerçekleştirilmiş olacaktır.

Helikopter Pisti Zemin Kaplamamız, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın referans aldığı MIL-PRF-24667C teknik şartnamesine uygun olarak ulusal ve uluslararası yetkilendirilmiş akredite laboratuvarlarda test ettirilmiştir. İlgili testler; fiziksel özelliklerin, mekanik (statik sürtünme katsayısı, aşınma, darbe, korozyon, yaşlandırma) ve kimyasallara karşı dayanımların, IMO MSC 61(67) Ek1 Part 5’e uygun yanma geciktirme, IMO MSC 61(67) Ek1 Part 2’e uygun zehirli gaz yaymama ve yoğun miktarda duman çıkarmama değerlerinin ölçülmesini içerir. Malzememiz, IMO standartlarına uygunluğuna dair Germanischer Lloyd sertifikasına sahiptir. Bu ürünün askeri alanlar dışında, sivilde de kullanım alanı vardır. İstanbul Bomonti’de yer alan Rixos Bomonty’nin terasında da uygulanmıştır.

4. Çelik Yüzeyler İçin Epoksi ve Poliüretan Esaslı Boyalar

Çelik yüzeylerin korozyona ve UV’ye karşı korunmasında kullanılan, balast tankı, yakıt tankı, pis ve tatlı su tankları, az ve yoğun trafikli yüzeylerin kaplamaları için solventli veya solventsiz epoksi ve poliüretan esaslı boyaları üretmekteyiz. Yukarıdaki dört grup içine dahil olmayan bazı yerlileştirme projelerimiz de gerçekleşmiştir. Bunların en önemlilerinden biri, Aselsan’ın otoyol geçiş sistemleri projesinde yurtdışından temin edilen, geçen araçların tespiti için yola gömülen açların tespiti için yola gömülen sensörlerin dış şartlardan korunması için kullanılan izolasyon malzemesinin, firmamız tarafından yerlileştirilmesidir. Rüzgar türbin kanatlarının üretilmesinde kullanılan ana malzemelerden biri olan DNV – GL sertifikalı epoksi esaslı laminasyon reçinelerini, Türkiye’de ilk ve tek olarak Duratek üretmektedir. Geçtiğimiz aylarda sonuçlanan YEKA ihalesi dolayısıyla da, belli bir oranda yerli hammadde kullanma zorunluluğunda olan dünyanın önemli türbin ve kanat üreticileri ile görüşme halindeyiz.

Duratek’in en güçlü yanı, firmamızın müşteri isteklerine uygun ‘’isteğe özel’’ ürün üretebilme kabiliyeti, teknolojisi ve bilgi birikimidir. Savunma sanayi başta olmak üzere, faal olduğumuz tüm sektörlerde yerlileşme projelerini başarı ile gerçekleştirmemiz, pek çok konuda Türkiye’de ilk hatta tek olmamız, bunun sayesindedir. SA-HA İstanbul kümelenmesinde bu misyonumuza daha etkin bir şekilde devam edebileceğimize inanıyoruz.

Duratek ve kardeş firmamız KİMAR / Paksoy Kimyevi, Kompozit Sanayicileri Derneği, ENSİA Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, KAYIK Ahşap Tekne Üreticileri ve Yan Sanayicileri Derneği ve Türkiye Kimya Sanayicileri Dernekleri’nin yönetim kurulu üyesi, BOSAD, TÜREB, DENTUR, Türkiye Korozyon Derneği, ARUS, GOSBSAD, İMMİB, Kocaeli Sanayi Odası gibi dernek, küme, oda ve birliklerin üyesidirler.

Epoksi Reçine (Epoxy Resin)

Üretan Reçine (Urethane Resin)

Korozyon ve Aşınma Kontrol Teknolojisi (Corrosion and Wear Control Technology)

Yapısal Malzemelerin İşlenmesi- Birleştirme Teknolojileri (Structural Materials Processing - Joining Technology)

Yapısal Malzemelerin İşlenmesi - Yüzey Koruma Teknolojileri (Structural Materials Processing - Surface Protection Technologies)

Epoksi

Astar

Vernik

Sadece Üye Firmalarımız Yararlanabilir.

Firmaya iletmek istediğiniz taleplerinizi bu formu doldurarak iletebilirsiniz.