Tualcom Mavi Vatan’da GPS/GNSS kesilse bile TRNAV ile hizmet verecek

 

Günümüzün en önemli silahlarının başında ‘elektronik harp’ geliyor. Küçük bir sistem, milyonlarca dolarlık mühimmatı, İHA veya hava aracını şaşırtabiliyor. Konum bilgisi ile ilgili yapılan elektronik karartma bir operasyonunun gidişatını değiştirebiliyor.

Bu konuda önemli teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlayan Tualcom, Mavi Vatan’da da sistemlerin kullanılması için önemli bir adım atıyor. TRNAV, artık deniz platformları veya deniz üzerinde uçan akıllı mühimmat veya hava araçlarına da doğru konum bilgisi sağlayacak.

 

Tualcom karıştırmaya karşı teknoloji geliştiriyor

Bu konudaki gelişmeleri Radar Zirvesi’nde Tolga Özbek’e aktaran Tualcom Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Salih Erdem, sistemin çalışma prensibini şöyle anlattı:

“Türkiye elektronik harbin en yoğun olduğu ülkelerden biri. Biz esasen navigasyona veya konumlamaya odaklanmış bir firmayız. Şöyle basitçe anlatmak gerekirse, biz sanki yerden havaya fener tutuyoruz. Yani konum ve zaman bilgisini kuvvetli bir şekilde basıyoruz. O bölgeye gelen herhangi bir hava platformu bu konum ve zaman bilgisini alarak değerlendiriyor”

 

Mavi Vatan’da kullanılacak

Erdem, Mavi Vatan için hizmet verecek TRNAV’i şöyle anlattı:

“Mavi Vatan yani Akdeniz ve Ege’yi de bu sistemli donatacağız. Önce hakim tepelerde sonra deniz araçlarımızın da üstüne koyarak menzilimizi daha da genişleten yapıda hareket edeceğiz. Yani ülkemizin sınırları ve çevre bütün ülkeleri de kapsayacak şekilde konumlama yapmayı hedefliyoruz. Bunu da yapabileceğimiz de gördük” dedi.

 

Kaynak: tolgaozbek.com