Savunma Sanayinin Devlerine Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Geliştiriyorlar

 

 

Üretilen elektrikli araç şarj sistemleri; batarya sistemlerini, şarj edici sistemleri ve taşınabilir enerji depolama sistemlerini içeriyor. Projeyi kapsayan sistemler; sessiz, taşınabilir, herhangi bir ısı izi bırakmayan, askeri alanlarda kullanılabilecek sistemlerden oluşuyor. Projeye ek olarak, sınır güvenliğini sağlayan çevre aydınlatma sistemine kamera entegre ediliyor. Bu kamera entegrasyonuyla ürün hem bulunduğu ortamı aydınlatıyor hem de görüntü alınabilmesini sağlıyor. Yani hem gizliliği sağlıyor hem de mobilizasyonu artırıyor. Projenin geliştirilmesi SAHA İstanbul üst yönetiminin fikir önderliğinde gerçekleşti.

Aydınlatma ve elektrikli araç şarj sistemlerini yerlileştirdiler

Savunma havacılık sektöründeki projeleri hakkında bilgi veren Gersan Elektrik Proje ve Satış Müdürü Serdar Şalcı, “Savunma sanayinde daha belirgin bir yol izleyebilmek için AS9100 Savunma ve Havacılık Kalite Sistem Belgelendirmesi’ni araç şarj sistemlerimiz ve led aydınlatma sistemlerimiz için aldık. Öncelikle led aydınlatma sistemleri konusunda çeşitli faaliyetler gösteren ancak ithal ürün kullanmak zorunda kalan firmalara pist aydınlatması, yönlendirme aydınlatmaları gibi konularda çalışmalar başlattık. Benzer şekilde araç şarj sistemleri konusu gündeme geldi, ülkemizde özellikle yerli otomobil ile birlikte popüler bir konu haline geldi, biz de özellikle otobüs taşımacılığı veya iş makinaları gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalara şarj konusunda destek vermeye başladık. Hatta bu alanda ASELSAN ile şarj istasyonu konusunda bir proje başlattık” dedi.

İşçilik ve malzeme verimi kazandırırken gizlilik de sağlıyor

Yüksek gerilimde enerji ileten sistemler hakkında bilgi aktarımı ve gizlilik konusunun önemi de değinen Şalcı, “Projelerimizden biri busbar (bara) enerji iletim sistemleri, bunlar alçak gerilim ya da orta gerilim enerjisini iletmek için kullanılan modüler sistemlerdir, yüksek gerilimlerde enerjiyi ileten sistemlerdir. Entegre bir otomasyon sistemimiz bulunmaktadır. Bu sistem elektrik hattı üstünde çalışmaktadır. Yani ayrıca bir kablo ile haberleşmek yerine enerjinin gittiği kablonun üzerinde, enerji ile birlikte veriyi iletmektedir. Bu nedenle işçilik ve malzeme verimi kazandırırken hepsinden önemlisi gizlilik sağlamaktadır. Yani dışarıdan hiçbir iletişim kablosu görülmeden iletişim sağlanabilmektedir. Aynı zamanda led aydınlatma sistemleri savunma sanayinde çalıştığımız bir diğer ürün grubudur. Led aydınlatma çok geniş bir kavram… İster aydınlatma amaçlı olsun ister sınır güvenliği olsun ister uyarı ikaz amaçlı olsun, isterse de ultraviole dezenfeksiyon amaçlı olsun… Ultraviole dezenfeksiyon amaçlı ledler özellikle Covid döneminde etkili olarak kullanıldı” diye konuştu.

Elektrikli araçlara yerli şarj istasyonu üretiyorlar

Elektrikli araçların yerli şarj istasyonları hakkında da bilgi veren Şalcı, sözlerini şöyle noktaladı:

“Elektrikli araçların şarj sistemleri AC tip ya da DC tip adı verilen yavaş veya hızlı cihazlar olarak kendi içinde ayrılmaktadır. Bunları biz bütün araçlara uyumlu olarak gerçekleştirmekteyiz, zaten bölgemizdeki araçlar Avrupa normunu taşıyan araçlar olmaktadır. Görece yeni bir sistem olduğu için süreç içerisinde sürekli gelişim olmaktadır. Çok fazla güncellemeler, versiyon değişiklikleri, iyileştirmeler olmaktadır. Bunların araba, istasyon ve şarj ağı yönetim sistemi içerisinde entegre bir şekilde çalışabilmesi için iyi bir entegrasyon ve iletişim gerekmektedir. Biz lisans sahibi bir şarj ağı işletmecisi olarak bunu gerçekleştirmekteyiz. Yurtiçinde devletten hibe teşvikleri verildiği için DC cihazlarla ilgili ciddi bir yatırım ağı oluşturuldu. Bir sene içerisinde bin 500 noktaya DC istasyon kurulumu gerçekleştirmeye yönelik devlet teşviği verildi. Bu teşviği alan firmalar Türkiye içerisinde pazarda bir talep oluşturdu. Biz de bu talebin en az yüzde 10’unu karşıladık. O dönemde Türkiye pazarı, yurtdışından daha hızlı gelişti. Şimdi o pazarla ilgili tedariklerden sonra artık yurtdışı tarafı hızlanmaya başladı. Ek olarak dünyada elektrikli araçların daha hızlı yaygınlaşmasıyla birlikte yurtdışı talepleri daha çok artmaya başladı.”