SAHA İstanbul’un Yeni Gözbebeği ‘Conquera’

 

SAHA İstanbul çatısı altında şekillenen, donanımı ve yazılımı tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilip, yerli olarak üretilen Yeni Nesil Milteksan CNC Kontrol Sistemi ile servomotor ve sürücülerinin kullanılacağı CNC İşleme merkezi de Usel Makina tarafından üretildi.

Yerli Milteksan CNC Kontrol Sistemi ile entegre 5 Eksen CNC İşleme Merkezi üretildi.

Yerlilik oranı %80 olan Yerli 5 Eksen İşleme Merkezinin ismi de belli oldu. Halen bir çok ülkeye ihracat yapan Usel, 5 eksen işleme merkezinin isminin “conquera” olacağını duyurdu.

“Fatih” isminin İngilizcesi olarak uluslararası bir isim seçilmesinin sebebinin bu alanda lider yabancı firmalarla dünya çapında rekabet etmek istemelerinin olduğunu ifade eden Usel Makina Genel Müdürü Dr. Uğur Şimşir, Milteksan ile birlikte hedeflerinin Dünya'ya açılmak istediklerini söyledi. Hedeflerinin, Türk makine sektöründe yıllardır süregelen cari açığın pozitife çevrilmesi ve bu sefer 4. sanayi devrimini kaçırmayarak liderliğe oynamak olduğunu belirtti.

Bu çerçevede, halen geliştirilen prototip'in test çalışmalarının başarı ile devam ettiğini belirten Dr. Uğur Şimşir, yerli olarak geliştirilen Milteksan CNC Kontrol Sistemi'nin ayrıca yerli makine imalatçılarının hizmetine sunulması ile Makine sektöründe CNC makine üretiminin daha başarılı ve daha yüksek katma değerli hale geleceğini de dile getirdi. CNC kontrol sistemlerinin, Türkiye'de üretilen makinalara entegrasyonunda, ithal ürünlerde yaşanan sıkıntılar nedeni ile makine imalatçılarının istedikleri performansı kısa sürede yakalayamamasının da önüne geçileceği aktardı. Ayrıca hızlı entegrasyon ve hızlı teslim süresi ve servis ile makine sektöründe yüksek ivmelenme yakalanacağının da altını çizdi.

Temmuz ayında Yerli Milteksan ürünler ile 3 eksen, ithal CNC ile 5 Eksen CNC işleme merkezinin ardından 1 sene içerisinde Milteksan ürünler ile 4 eksen ve 5 eksen ürünlerin de geleceğini ifade eden Şimşir, Milteksan CNC Kontrol Sistemi'nin, servomotor ve sürücülerinin makinalarımızda kullanılması ile dünya genelinde de tanınacağını ifade etti. Ayrıca özellikle 5 eksenli sistemlerde yaşanan izin problemi de ortadan kalkacak ve savunma sanayimiz için de önemli bir gelişme sağlanacağı açıklamalarında bulundu.

Türk Makine Sanayisinde Pozitif İvme ve Cari Fazla Sağlanacak

Dr. Uğur Şimşir, dijital dönüşüm çağına girdiğimiz yeni dönemde; makine sektörünün en temel bileşeni olan ve yerli olarak üretilecek Milteksan CNC Kontrol Sistemleri'nin, milli sanayimizin en yüksek katma değerini sağlayan makine sektöründe CNC makine ve otomasyon sistemlerinin üretimini kolaylaştıracağını ifade etti. Akabinde bu makinaların sayısının artacağı, makinalarda yüksek katma değerli ürün üretileceği, makinaların ihracatının artacağı gibi yıllardır cari açık veren makine sektörümüzü kısa zamanda cari fazla sağlayacak duruma getireceğin beklendiğini de belirtti.

Kaynak