Havacılık Alanında Yurt Dışından Temin Edilen Birçok Aparatı Yerli Olarak Üretiyorlar

Havacılık Alanında Yurt Dışından Temin Edilen Birçok Aparatı Yerli Olarak Üretiyorlar

Veltech Mühendislik, Türk Hava Yolları’nın kullandığı Boeing ve Airbus uçaklarında geçmişte yurtdışından alınan ve çeşitli amaçlarla kullanılan birçok parça artık yerli olarak üretiliyor. Uçakları hangar içerisinde bakıma alırken uçağın tekerleklerini yerden kesebilmek yani havaya kaldırabilmek için kullanılan aparatlardan tutun da çeşitli uçak koltuk parçaları, kokpitte kullanılan paçalar, kabin içerisinde kullanılan muhtelif parçalar gibi çeşitli aparatlar geliştirdiklerini söyleyen Veltech Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Veli, yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi.

“Geçmişte ABD’den temin edilen aparatları yerlileştirdik”

Sahip oldukları AS9100 Kalite Yönetim belgesi sayesinde Türk Hava Yolları’nın Ar-Ge birimiyle çalışmaya başladıklarını dile getiren Yalçın Veli, “Türk Hava Yolları’nın kullandığı Boeing ve Airbus uçaklarında daha önce yurtdışından alınan bazı parçaları yerlileştirdik. Yani uçakları bakıma almak için hangar içerisinde bakım esnasında uçağın tekerleklerini yerden kesebilmek için, yani havaya kaldırabilmek için kullanılan cradle adı verilen aparatlar bulunmaktadır. Bunlar uçağın alt bölümlerine ve kanatlarına yerleştirilerek her birine aynı anda basınç uygulayarak krikolar yardımıyla kaldırılmaktadır. Böylece uçağın iniş takımları hareket ettirilebilmektedir. Bakım esnasında böyle bir ürüne ihtiyaç olmaktadır. Biz de bu ürünleri geliştirmekteyiz. Türk Hava Yolları’nın daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nden temin ettikleri bu cradle aparatları biz yerlileştirdik. Ayrıca AS9100 Kalite Yönetim belgesi ile havacılık ve savunma sanayine yedek parça imalatı yapabilir yetkinliği kazanmış olduk. Yani kaynaklı birleştirme sadece metal parçaların bir araya gelmesi ve kaynaması anlamına gelmekte ancak talaşlı imalat da işin içine girince kaynaklı birleştirmeyi hareketli hale getirebilmekteyiz” diye konuştu.

“Yerlileştirme çalışmalarımız sürüyor”

Yerlileştirdikleri diğer ürünler hakkında da bilgi veren Veli, “Uçak koltuk parçaları, kokpitte kullanılan parçalar, kabin içerisinde kullanılan muhtelif parçalar bulunmaktadır. Tabii ki tüm parçalar aynı anda millileştirilemez ama ihtiyaca binaen eksikleri yavaş yavaş tamamlamaktayız” dedi.

“BAYKAR, ROKETSAN, MKE ve TUSAŞ’a çalışıyoruz”

Savunma sanayi sektöründe çalıştıkları firmalar hakkında da bilgi paylaşan Veli, sözlerini şöyle noktaladı: “BAYKAR ile çalışmaktayız. Yaptığımız kaynaklı birleştirme ve talaşlı imalat projelerimiz bulunmaktadır. Şu anda onların Ar-Ge birimleriyle de görüşmelerimiz sürmektedir. Ayrıca ROKETSAN’ın da Ar-Ge birimiyle çalışmaktayız. Bu firmaların muhtelif parçalarını imal etmekteyiz. Onlar imal ettiğimiz parçaları birleştirerek kendi projelerini hayata geçirmektedir.  Örneğin T.C. İç İşleri Bakanlığı’na bağlı TR Mekatronik adında bir savunma sanayi şirketi var. Burada SARSILMAZ ile birlikte yapılan birçok proje var. ATAK Helikopterinin üzerinde bulunan silahı da TR Mekatronik üzerinden hayata geçirdiler. Yani TR Mekatronik bu silahı yerlileştirdi. TR Mekatronik’in projelerinin de birçoğunda bizim parçalarımız kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, Makine Kimya Endüstrisi (MKE)’nin tedarikçi envanterine girdik. Onlara da üretim yapmaktayız. Ayrıca BAYKAR tarafından geliştirilen delta kanatlı, jet motorlu, Muharip İnsansız Savaş Uçağı ANKA-3 (MİUS)’un iniş takımlarında parça desteği verdik.”