Deprem Bölgesine 2 Ayda 7 Sahra Hastanesi Kurdular

“Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinin ardından bölgede yaralar sarılmaya devam ediyor. Depremin gerçekleştiği ilk andan itibaren ülkemizden ve tüm dünyadan bölgeye yardımlar gönderilmişti. Yardımlardan biri de Azerbaycan ve Malezya Silahlı Kuvvetlerinden gelen sahra hastaneleriydi… O hastaneler de aslında 2013 ve 2022 yıllarında Türk firmasından satın alınan hastanelerdi… Ülkemizdeki deprem felaketini duyar duymaz hastaneleri getirdiler ve hızlıca deprem bölgesine kurdular. Bununla birlikte firmanın Sağlık Bakanlığı’na bağışladığı ilk hastane, depremin gerçekleşmesinden 48 saat sonra bölgede kurularak faaliyete geçti. 2 ay gibi bir sürede deprem bölgesine toplam 7 sahra hastanesi kurarak katkı sağladılar. Turmaks Tasarım Müdürü Burkay Demirci, deprem bölgesine kurulan sahra hastaneleri hakkında bilgi verdi.

 

İlk hastane 48 saat içinde faaliyete girdi

Deprem bölgesine kurulan ilk hastanenin, depremin gerçekleşmesinden sadece 48 saat sonra Kahramanmaraş-Pazarcık’ta kurularak faaliyete geçtiğini dile getiren Ali Kemaloğlu, “Sonraki haftalarda Pazarcık Devlet Hastanesi'nin devreye alınmasıyla Sağlık Bakanlığı'nın isteği üzerine Seviye 1 Sahra Hastanemizi Nurhak'a naklederek Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı temsilcilerine teslim ettik” dedi.

 

Azerbaycan ve Malezya Savunma Bakanlıklarından hızlı yardımlar

Bu tip mobil hastanelerin afetler olmadan önce planlanıp, hazırlanıp, hazır bekletilmesi gerektiğini söyleyen Kemaloğlu sözlerini, “6 Şubat depreminde ilk birkaç saat ve birkaç günün ne kadar önemli olduğunu hepimiz gördük. Biz daha önce kardeş devlet Azerbaycan ve Malezya Savunma Bakanlığına hastane vermiştik. Bu iki ülke bu hastaneleri 6 Şubat depreminde bize getirdiler ve deprem bölgesinde hizmet verdiler” diyerek sürdürdü.

 

6 Şubat’ta iyi ki elimizde hazır hastaneler vardı…

“Deprem bölgesinde maalesef hastanelerin hasar görmesi de yaşandı. Bu nedenle mobil, taşınabilir hastanelere çok daha fazla ihtiyaç artmıştı” diyen Kemaloğlu, “Mobil hastaneler birkaç konteyner ya da birkaç çadırdan oluşabilir. Bazen çok daha büyükleri olabilir. Üretim tesisimizde 6 Şubat’ta iyi ki hazır hastanelerimiz vardı. Olay gerçekleşir gerçekleşmez en hızlı neleri gönderebiliriz düşüncesiyle harekete geçtik. Elimizdeki tüm ürünleri UMKE ile bölgeye gönderdik. Özetle 2 ayda toplamda 7 hastane ile tasarım, üretim ve kurulumu tamamlayarak katkı sağladık. Bugün halen bölgeye sağlık hizmetlerimiz devam etmektedir” diye konuştu.

 

Gelen bağışlarla hastaneler kurulmaya devam etti

Çeşitli kuruluşların bağışlarıyla birçok hastane kurduklarını da dile getiren Kemaloğlu, şöyle konuştu: “Uluslararası Rotary Kulübü, Seviye 1 Sahra Hastanesi için bağışta bulundu ve Adıyaman Mersin BB Konteyner Kent kampüsünde konuşlandırdı. Cerrahi Düzey 1+ Sahra Hastanesi Hatay Yayladağı'nda "Latter Day Saints” (LDS) uluslararası yardım kurumundan gelen bağışlarla kuruldu. LDS deprem Bölgesine 4 sahra hastanesi daha bağışladı. Kurum, deprem bölgesine toplam 5 sahra hastanesi bağışlamıştır. Bu Seviye 1 Saha Klinikler tıpkı Rotary Kulübü’nün bağışladığı Sahra Hastanesi gibi hastalara kapsamlı tıbbi bakım sağlamak için; giriş, acil servis, triyaj, radyoloji, laboratuvar, hasta koğuşu, jinekoloji, ameliyathane, ameliyat odası, muayene salonu ve eczane gibi çeşitli uzmanlaşmış bölümlerden oluşmaktadır.”

 

14’ten fazla ülkeye ihracat yapıyorlar

Aynı zamanda SAHA İstanbul üyesi olan Turmaks’ın Tasarım Müdürü Burkay Demirci, sözlerini şöyle noktaladı: “Türkiye, Azerbaycan, Cezayir, Darfur, Nijerya, Nijer, Fildişi Sahili, Mali, Gana, Maldiv, Malezya, Demokratik Kongo, Peru, Kenya, Guatemala gibi farklı coğrafyalardaki ülkelere Birleşmiş Milletler kampları ve çeşitli Sağlık ve Savunma Bakanlıkları düzeyinde anahtar teslimi projeler sağlamaktayız. Sahra hastaneleri, prefabrik yapılar, araç-üstü ve mobil sağlık çözümleri, seyyar kumanda merkezi, afet komuta merkezi gibi ürünlerle hizmet vermekteyiz.”