CNC’nin En Değerli Parçası Kesici Takımlarını Üretiyorlar

STARK METAL, 2002 yılında Almanya’da kesici takım üretimi ve satışı yapmak amacıyla kuruldu. 2008’de ise milli savunma sanayisine katkı sağlamak amacıyla üretim bandını Türkiye’ye taşıdı. Almanya’da bulunan üretim çalışmalarını sonlandıran firma ülkemizde güzel işlere imza atmaya devam ediyor. En büyük hayalinin Türk bayrağını yurtdışında dalgalandırmak olduğunu söyleyen Stark Metal Genel Müdürü Murat Çelik, savunma sanayi ürünleri hakkında bilgi verdi.
Savunma sanayinde en çok silah alanında çalışıyorlar
Savunma sanayinde en çok silah alanında çalıştıklarını, CNC makinelerinin en değerli parçası olan özel kesici takımları ürettiklerini ve bu nedenle bu alanı “Savunmanın Kuyumcusu” olarak tanımladıklarını ifade eden Murat Çelik, “Bu envanterin hammaddesi karbürdür. Ağırlıklı olarak Uzak Doğu’dan gelmekte ve bu nedenle yüzde 85’i yerli üretim olmaktadır. Çok sert bir malzeme bu nedenle işlemesi zordur. Özel taşlarla ve 5 eksen makinalarla üretilmektedir. Bunlar silahın parçalarının kalıplarda işlenmesi gibidir. Özetle CNC makinalarının kesici takımlarını üretmekteyiz. Almanya’ya ihracat yapıyoruz. Audi ile çalışıyoruz” diye konuştu.
Türkiye’de savunma sanayinde TEI, Samsun Savunma, Tisaş gibi kurumlara üretim yaptıklarını dile getiren Çelik, “2023’te kapasitemizi yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz. Üretimimizin yüzde 60’ı savunma sanayine, yüzde 40’ı diğer sektörlere hizmet vermektedir. Proje bazlı, butik ve özel sipariş çalışmamız en büyük özelliğimizdir. Almanya’yı bırakıp ülkemizin savunma sanayine katkı sağlamak için geldik. En büyük hedefimiz kendi ürünlerimizle Türk bayrağımızı yurtdışında dalgalandırmak” dedi.
Sektörde karanlık fabrika modeline yönelik eğilim var
“Karanlık fabrikalar, üretimde insan gücüne en az ihtiyaç duyulan, sıfır ya da sıfıra yakın hatalı üretimin mümkün olduğunu gösteren robotik sisteme dayalı fabrikalardır. Biz de yüzde 60 karanlık fabrika modeliyiz diyebiliriz. Hedefimiz bu oranı yüzde 100’e çekebilmek” ifadelerini kullanan Çelik, “Bunun en büyük sebeplerinden birisi de sektörde yeteri kadar kalifiye eleman olmamasıdır. Yaklaşık 8-9 aydan beri Almanya’da sektörde uzman Türk kalifiye eleman yetiştiriyoruz. Bu sayede ülkemizde kalifiye eleman da yetiştireceğiz. Ayrıca yılda 2 defa yurtdışından alanında uzman özel ekip getirip mevcut çalışanlarımıza üst düzey eğitimler aldırıyoruz” diye konuştu.
Ölçüm cihazları ağırlıklı olarak yurtdışından geliyor
Aynı zamanda SAHA İstanbul üyesi olan Stark Metal’in Genel Müdürü Murat Çelik, sözlerini şöyle noktaladı: “Üretici firmalara yerlilik oranının artırılması adına savunma sanayine yönelmelerini önermekteyim. Örneğin ölçüm cihazları ağırlıklı olarak yurtdışından gelmektedir. Ölçüm cihazları olmazsa savunma ve otomotiv sektörlerine üretim yapılamamaktadır. Biz 0.001-0.002 tolerans aralığında çalıştığımız için bu hassas ölçüm cihazlarını kullanmaya mecburuz. Sarf malzeme olduğu için bu uçların belirli bir saat diliminde çalıştıktan sonra değiştirilmesi gerekmektedir. Müşterilerimiz bize gönderirler. Biz bilemesini ve kaplamasını yaparak neredeyse %100 performans ile çalışmasını sağlamaktayız. Bu arada bileme yaparken kullandığımız tezgahlar dahi CNC ve robotiktir.”