Berteks Tekstil Ürünleri SAHA EXPO'da Yoğun İlgi Gördü

 

Savunma, havacılık ve uzay sanayiine yönelik son teknolojilerin sergilendiği SAHA EXPO 2022, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde geçen hafta İstanbul’da gerçekleşti. Sektörün üretim gücünü gördüğümüz fuarda, Türkiye’nin 100 yıllık köklü aile şirketlerinden Berteks Tekstil de savunma sanayiinin standartlarına uygun üretilen paraşüt ve balon kumaşlarını, alev almayan, ses emen ve radar sinyallerinde görünmezlik sağlayan inovatif kumaşlarını sergiledi.

Berteks Tekstil’in, savunma sanayisinde kullanılan elektromanyetik kalkanlama, termal, paraşüt kumaşları, akustik ve mineral taş içerikli alev almaz kumaşları fuarda yoğun ilgi gördü.

 

Tankta bile kullanılıyor

Perde, mekanizmalı perde, döşeme, store, plise, kaplamalı kumaşlar üretmenin yanı sıra teknik tekstil ürünleri konusunda da yüksek üretim kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Berteks Yönetim Kurulu Başkanı Berk Noyan sohbetimizde, “1200 derece sıcaklığa kadar dayanıklı mineral taş içerikli alev almaz kumaşlarımızla, yerli paraşüt kumaşlarımızla ve elektromanyetik kalkanlama yapan özel kumaşlarımızla fuarda yerimizi aldık” dedi.

Ar-Ge merkezinde geliştirdikleri kumaşlarla yerli ve milli olarak güçlerini ortaya koyduklarını söyleyen Berk Noyan, teknik tekstilin önemini, “Telefon sinyalini kesen ortamlar yaratmakta, inşaatlarda, asfalt altlarında artık teknik tekstil kumaşlar kullanılıyor. Savunma sanayiinde de özel izolasyonlar, akustik değerler ve yalıtım için kullanılan kumaşlar var. Tanklarda bile ağırlık olmaması adına teknik tekstil içerikli kumaşlar tercih ediliyor” sözleriyle anlattı. 

 

Milliyet