SAHA İstanbul YK.Bşk. Haluk BAYRAKTAR

Tarihe damgasını vuran 2020 yılını geri bıraktık. İlk olarak 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve insanlık tarihinin bugüne kadar yaşadığı en büyük salgınlardan biri olan koronavirüs, kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve 2020 yılı pandemiye göre şekillendi. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını aynı zamanda dünya çapında milyonlarca insanın yaşam ve çalışma şeklini de kalıcı olarak değiştirdi. Hemen hemen tüm sektörlerde yeni çalışma modelleri oluşturuldu. İnsanların bir araya gelmesinin risk oluşturduğu pandemi sürecindeki zorunlu karantina dönemlerinde hızla dijital bir dünya kuruldu.

Yüksek teknolojinin hakim olduğu savunma ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmaları aynı çatı altında bir araya getiren SAHA İstanbul olarak bizler de oldukça yoğun bir yıl yaşadık.

2020 yılı bizim için; dijitalleşme, kurumsallaşma ve üye deneyim süreçlerine ağırlık verdiğimiz, yeniliklerin yaşandığı, kendi hedeflerimiz doğrultusunda önemli başarılara imza attığımız, ülkemizin zor zamanlarında SAHA İstanbul’un “Birlikte daha güçlüyüz” mottosunu sanayicilerimizle birlikte başarıyla hayata geçirdiğimiz bir yıl oldu.

2020 yılı ile birlikte SAHA İstanbul olarak 5. yılımızı da geride bıraktık. Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ne, daha güçlü, daha bağımsız bir Türkiye’ye inanan 27 firma ile çıktığımız bu yola bugün 574 firma ile devam ediyoruz. 2019 yılını 381 üye firma ile tamamlayan SAHA İstanbul’un, 2020 yılını 574 üye ile tamamlıyor olması, hayata geçirilen projelerdeki artış ve tamamlanan projelere aldığımız geri bildirimler bizler için doğru olduğumuzun birer kanıtı niteliğinde... SAHA İstanbul ailesi büyüdükçe, ülkemizin gücüne güç katan Milli Teknoloji Hamlesi’ne olan desteğimiz, katkımız da büyüyor. Yola çıktığımız ilk günkü inanç ve kararlıkla yolumuza devam ediyoruz. Savunma ve havacılık endüstrisinde faaliyet gösteren ana yüklenici firmaları, alt sistem üreticilerini, tedarikçileri ve üniversiteleri aynı çatı altında buluşturan bir STK olarak kamunun ve özel sektörün, millileşme yolunda ihtiyaçlarını en doğru şekilde analiz ediyor ve çözümlere yönelik projeler üretiyoruz. Doğru kurum ve kişileri bir araya getiriyor ve ülkemizin yararına önemli adımlar atımlar atılmasına öncülük ediyoruz. Türkiye savunma, havacılık ve uzay endüstrisine entegre ettiğimiz firma sayısı ve yerlilik oranlarımız artmaya devam ediyor.

Türkiye’de savunma ve havacılık sanayi artık SAHA İstanbul’un başarıyla hayata geçirdiği güçlü network sayesinde; sanayicilerimizin kamunun ihtiyaçlarından, kamunun da sanayicinin tasarım gücünden, üretim potansiyelinden haberdar olduğu sağlam köprülerin kurulduğu sektörler haline geldi. Kamu, sanayici ve üniversiteler arasındaki mesafeler SAHA İstanbul ile yakınlaştı. Birlikte daha güçlü kıldığımız savunma sanayimizdeki gelişmeler sadece yerli üretim rakamlarımızda kalmadı, ihracatımızda da önemli oranda artış yaşandı.

2020 yılının Ocak ayında yapılan toplam ihracat 166 milyon 936 bin dolar oldu. 2020 yılının Şubat ayında yapılan toplam ihracat 181 milyon 761 bin dolar olarak gerçekleşti. 1 Ocak – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılan ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre %5’lik artış göstererek 348 milyon 697 bin dolar oldu.

Pandeminin etkisinin görüldüğü ayların ardından Eylül ayında toplam ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre %80 artış göstererek 281 milyon 582 bin ABD Dolar olarak gerçekleşti. Dünyanın gözü; İHA, SİHA, gemi, askeri kara aracı, radar ve elektronik harp sistemleri ve akıllı mühimmat gibi yüksek teknolojili ürünleri kendi üretebilen Türkiye’ye çevrildi. DÜNYA’DAKİ İHA üretebilen 3 ülkeden biri haline gelen Türkiye 2020 yılında tüm dikkatleri üzerinde topladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin deniz, hava ve kara sistemlerinde ve platformlarında, çok ciddi oranda yerlileşmenin yaşandığı bir döneme, hep birlikte tanıklık ediyoruz. Savunma ve havacılıkta yüzde 70’lere yaklaşan yerlilik oranlarını daha da yukarılara çekmek için kararlılıkla attığımız bu adımlar, yüksek teknoloji ve savunma sanayi yatırımları, ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağının yetiştirilmesi için verdiğimiz emekler, geleceğimizin garantisi...

Geleceği teknoloji şekillendiriyor.

SAHA İstanbul’un kuruluşunu temelini oluşturan ileri teknoloji üretebilen, savunma sanayinde bağımsız, dünyada sesini daha güçlü çıkaran bir Türkiye” hedefi artık gerçekleşmiş durumda.

Şimdi sıra bir adım öne geçmekte... Yeni teknolojiler geliştiren, üreten, satan ve tüm bunları kendi yerli milli kaynaklarıyla yapabilen, savunma sanayine yön veren bir ülke yolunda sağlam adımlarla yürüme zamanı...

Savunma ve havacılıkta yerlilik oranları yüzde 20’lerden yüzde 70’lere ulaştıysa bundan sonrasını da hep birlikte başarabiliriz. Birlikte olduğumuzda başarı hikayeleri yazabildiğimizi hep birlikte gördük. SAHA İstanbul olarak yeni projelerimizle, güçlü iş birliklerimizle, sektöre yön veren girişimlerimizle 2021 yılında da Türkiye için çalışmaya, üretmeye, sanayicilerimizle birlikte Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayindeki başarılarında yer almaya devam edeceğiz.