SAHA İSTANBUL, ULUSLARASI ALANDA YAPTIĞI UZUN SOLUKLU ÇALIŞMALARIN SONUÇLARINI ALMAYA BAŞLADI

3 gün önce Paris’te SAHA İstanbul’un ve dolayısıyla SAHA İstanbul bünyesindeki Milli Uzay Endüstrisi Komitesi SAHA MUEK’in uluslaraarası uzay federasyonuna kabulü müjdesinden sonra dün de Milli Havacılık Endüstrimiz için önemli bir müjdeyi daha almış olduk.

SAHA İstanbul’un 4 yıl önce Europen Aerospace Quality Group EAQG nezdinde başladığı çalışmalar dün Zürih’te yapılan oylamayla uçtan uca başarıyla tamamlanmış oldu.

 

2017 yılında SAHA İstanbul tarafından Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi SAHA MİHENK kurulmak ve ilgili kamu kurumları ve platform üretici firmaları bir araya getirilmek suretiyle başlattığı çalışmaların ilk sonucu 2021 yılında alınmış,  Europen Aerospace Quality Group EAQG OPMT tarafından SAHA – MİHENK (Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi) Turkish Regional Management Structure (TR RMS) olarak onanmış ve Türkiye SAHA MİHENK üzerinden 13. ülke olarak EAQG’de yerini almış idi.

Bu sayede; ikinci aşama kazanımı olarak yaklaşık bir buçuk yıllık bir çalışmalarına başlanan TÜRKAK ( Türk Akreditasyon Kurumu)’ın, AS9100 havacılık kalifikasyonyon sistemi kurmabilecek yerli firmalarımızı belgelendirme yetkilerini akredite edebilme kabiliyeti (Accreditation Body) bugün  Zürih’te gerçekleşen European Eurospace Quality Group(EAQG) Genel Kurul Toplantısında oybirliği ile onaylandı.

Yine bu sürecin bir parçası olarak pararle yürütülen, belgelendirme firması olamaya aday olup, Roketsan’ın AS9100 kurulumunu SAHA MİHENK üzerinden EAQG gözetiminde dentleyen TÜRK LOYDU’nun  AS9100 belgesi verebilme (Sertification Bady) yetkisi TÜRKAK tarfından akredite edilmiş oldu. Böylece TÜRK LOYDU AS9100 belgesi vermeye yetkili ilk Türk firması oldu.

Bu kapsamda zincirin son halkası olan ROKETSAN ise akredite bir Türk firması tarafından AS9100 belgesi alan ilk Türk şirketi oldu.

 

 

SAHA İstanbul’un 4 yıl önce başladığı ve kararlı şekilde sürdürdüğü bu bu çalışmalarda dün zincirin bütün halkaları tamamlanarak Türk Havacılık Endüstrisi kalite sistemlerine uçtan uca bir alan açmış oldu. Bu gelişmeden sonra havacılık kalite sistemlerinin bir parçası olma ve bu çalışmalarda yer alma adına  Türkiye’nin, sistem altyapısının Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den bir farkı kalmadı.

 

SAHA İstanbul’un Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi SAHA MİHENK bünyesinde yaratılan sinerjiyle ortak bir amaç için bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu, Sivil Havacilik Genel Müdürlüğü, Türk Standardlari Enstitüsü kurumlarının ve TUSAŞ, Aselsan, Baykar, Roketsan, MKE, TEI, Havelsan, Turkish Technic, Kale Aero, Altınay  firmalarının ortak emekleri bügun bu başarılı sonuç elde edilmiş oldu. Ülkemize hayırlı olsun.