YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Prof. Dr. Murat YALÇINTAŞ

Prof.
Dr. Murat YALÇINTAŞ

Profesör Doktor Murat Yalçıntaş, uzun yıllardır içinde olduğu hem iş hem de sivil toplum dünyasının önemli isimlerinden olup akademisyen ve iş adamı kimlikleri ile tanınmaktadır. İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkan Yardımcılığı, Akdeniz Odalar Birliği Başkanlığı görevlerinin dışında Dr. Yalçıntaş yaşamı boyunca birçok kurum ve kuruluşta çeşitli görevlerde bulunmuştur. Halihazırda kendisi BMC Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Dr. Yalçıntaş iş adamı kimliğinin yanı sıra öğretim üyesi sıfatıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Enstitüsü müdürlüğü görevini de ifa etmiştir ve çeşitli üniversitelerde inovasyon, strateji ve yönetim alanında dersler vermiştir. “Dünden Yarına Bugünün Sözleri”, “Bende Kalmasın”, “Zor Zamanda Geleceği Kurmak” ve “Stratejik Yönetim ve KOBİ’ler” olmak üzere dört kitabı bulunan Dr. Yalçıntaş’ın ulusal/uluslararası hakemli dergilerde ve bilimsel kitaplarda yayımlanmış birçok makalesi vardır. İş insanlığı, akademik kariyer ve meslek kuruluşları başkanlıkları tecrübeleri sayesinde çok yönlü bir bakış açısına sahip olan Dr. Yalçıntaş, kariyeri boyunca uluslararası kurumların işleyişi, sivil toplum kuruluşları, sürdürebilir kalkınma, rekabet üstünlüğü, girişimcilik, aile şirketleri, KOBİ’ler, kriz yönetimi, yenilikçilik, liderlik gibi konularda çalışmalar yapmıştır.
Dr. Yalçıntaş bugüne kadar birçok defa ödüle layık görüldü. Bunlar arasında Belçika/Kral II. Leopold Yüksek Liyakat Madalyası (2012), Fransa/Legion d`Honneur Onur Nişanı (2010), İtalya/Devlet Nişanı Commendatore (2010), Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Akademisi/Fahri Profesörlük (2009), İstanbul İhracatçılar Birliği İhracat Hizmet Onur Ödülü (2008), İstanbul Valiliği Onur Ödülü (2008), Platin Ekonomi Dergisi Sosyal Sorumluluk Ödülleri (2006) de yer alıyor.
St. Joseph Fransız Erkek Lisesinden mezun olan Dr. Yalçıntaş lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Makina Fakültesinde tamamladı. Yüksek lisansını Boston ve VUB üniversitelerinin ortak işletme programından, Doktora derecesini ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden alan Dr. Yalçıntaş aynı zamanda akıcı olarak İngilizce ve Fransızca konuşuyor.
Sporu bir yaşam felsefesi olarak benimseyen Dr. Yalçıntaş dağcılık (Kilimanjaro zirve, Everest ana kamp, Ağrı zirve), triatlon (Ironman 70.3), atletizm (maraton ve ultra maraton), binicilik (atlı dayanıklılık), yüzme (açık su) gibi branşlarda lisanslı sporcu olup birçok ulusal ve uluslararası yarışmaya katılmıştır.