DENETİM KURULU ÜYESİ

Dr. Şenol ALPARSLAN

Dr.
Şenol ALPARSLAN

(E) Tümgeneral Doktor Şenol Alparslan 1961 yılında Ankara-Kızılcahamam'da doğdu. İlköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı.

1982 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmayı müteakip 1983'te Zırhlı Birlikler Okulu'nda (Ankara-Etimesgut) Zırhlı Birlik eğitimini tamamladı ve Tankçı Teğmen olarak mezun oldu. 2547 Sayılı Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca Kara Harp Okulu’nda almış olduğu makine bölümü eğitimi Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümü ile eşdeğer kabul edildi.

KHO ve Tank Sınıf Okulunu mezuniyetini müteakiben 1983-1990 yılları arasında Türk KKK’da birlik komutanlığı ve karargah subaylığı görevlerinde bulundu.

1990-1992 yılları arasında Kara Harp Akademisi (İstanbul) eğitimini derece ile tamamlayarak Kurmay Subay oldu. Bu süre zarfında yurt içi yanında yurt dışı tatbikat ve görevlerde bulundu ve Kamu Diplomasisi Kursu’nu tamamladı. Bu görevi sırasında NATO Okulunda (Oberammergau-Almanya) Çokuluslu Kurmay Subay Oryantasyon Kursu ve Psikolojik Harekât Kursunu tamamladı. Aynı dönemde, Macaristan, Kırgızistan (CENTRASBAT-98) ve Irak'taki askeri tatbikatlara katıldı.

1998-1999 Eğitim-Öğretim döneminde Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden (İstanbul) mezun oldu. 2000 yılında Kurmay Yarbay olarak NATO Savunma Koleji (İtalya-Roma) müdavimi oldu. Eğitimi sırasında uluslararası ortamda Milli konularda sunumlar yaptı. NATO Savunma Koleji’nden komite olarak hazırladıkları “Rusya’nın NATO Üyeliği” konulu tez savunması ile mezun oldu. Mezuniyetini takiben, Arnavutluk ve Bulgaristan'da düzenlenen Corner Stone-2001 tatbikatında Kontrol Karargâhı Yöneticisi, Bakü-Azerbaycan'daki NATO Barışı Destekleme Harekâtı Tatbikatlarında Sivil Asker İş birliği (CIMIC) Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2002-2004 yılları arasında Kurmay Albay olarak Zagreb Askeri Ataşesi ve aynı dönemde AGİT bünyesinde bulunan RACVIAC’ta Milli Temsilci olarak (Bölgesel Silah Kontrolü Doğrulama ve Uygulama Yardım Merkezi)  Yurt Dışı Sürekli Görevini tamamladı. Bu dönemde “Uluslararası Silahsızlanma ve Silahların Arındırılması” alanlarında çalışmalar yaptı.

Aynı dönemde Zagreb Üniversitesi'nde Doktora çalışmalarına yönelik Pedagojik Eğitimi’ni aldı. Konya Selçuk Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nden aldığı bölüm derslerini tamamlayarak 1999 yılında başladığı Doktora Eğitimi’ni “Bosna’da Türk Kültürünün İzleri” konulu doktora tez çalışması ile 2004 yılında tamamladı.

2006 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmeyi müteakip 65. Mekanize Piyade Tugayı Komutanlığına atandı. 2006-2010 yıllarında Tugay Komutanlığı yaptı. Belgrad'da düzenlenen Uluslararası bir tatbikata Milli Temsilci olarak katıldı. 2010 yılında Tümgeneralliğe terfi etti ve 2012 yılı dahil 3. Piyade Tümeni Komutanı olarak iç güvenlik görevinde bulundu. 2012-2016 yılları arasında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. Aynı dönemde bazı yabancı Ulusal Güvenlik Konseylerini yurtdışında ziyaret etti. Diğer ülkelerden gelen güvenlik konseylerinin temsilcilerine ev sahipliği yaptı.

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi-2015 dâhil olmak üzere 4 yıl en üst düzeyde stratejik ve operatif çalışmalar ve sunumlar yaptı. Milli Güvenlik ve Milli Güvenlik Siyaseti üzerine ihtisas sahibidir. 

2016-2017 döneminde, 5. Kolordu Komutanlığı (Çorlu-Tekirdağ) görevine atandı. Bu dönemde Yunan Ordusunda eşidi Kolordu Komutanlığına resmi ziyarette bulundu. 2017'de 5. Kolordu Komutanlığı görevinden emekli oldu.

Çoğu kıta görevleri olmak üzere yurtiçi ve yurt dışı görevleri sırasında Sn. Cumhurbaşkanı dâhil olmak üzere 150’yi aşkın takdirname ve ödül aldı. 18 adet şerit ve rozet sahibidir. İç Güvenlik Harekâtında 8 yıl çeşitli komuta kademelerinde ve iç güvenlik bölgelerinde görev yaptı. TSK ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bünyesinde özellikle harekât, istihbarat, uluslararası ilişkiler, askeri kültür ve iç güvenlik konuları ile Milli Güvenlik ve Milli Güvenlik Siyaseti ihtisas düzeyinde çalışmalar yaptı.

TSK bünyesinde Etimesgut Tank Sınıf Okulunda Gösteri ve Tatbikat Tabur K. olarak görev icra ederken;

  • Ankara OSTİM ile koordineli olarak geliştirilen ve Tank eğitim simülatörü olarak hala birliklerde kullanılan “Hareketli Hedeflere/Dalgalı Arazide Atış Sistemi”,
  • Yine Ankara OSTİM ile birlikte geliştirilen “Hareketli Tank Atış Eğitimi Platformu” (tankçılık eğitiminde kullanılan dünyadaki ilk ve en gelişmiş örneğidir.),
  • Tank Kule Üstü Makinalı Tüfek Emniyetli Atış Tertibatı” sistemlerini başlatıp geliştirerek hem ekonomik hem de zaman tasarrufu sağlayan eğitim uygulamalarını başlattı.

Dr. Şenol Alparslan emekliliğini müteakiben 3 yıl PANORA GYO Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış, halen KENTİNCEK Yönetim Kurulu Başkanıdır. 2020 yılında MERİH ASANSÖR Genel Müdür yardımcılığı görevine başlamış, 2021 yılından itibaren de MERİH ASANSÖR AŞ. bünyesinde MERİH Savunma Sanayi ve Ticaret AŞ. Genel Müdürlüğü yapmaktadır.

Şenol Alparslan’ın ikisi yayımlanmış ve gelirlerinin tamamı Mehmetçik Vakfı’na devredilmiş beş kitabı[1] bulunmaktadır. İngilizce bilmektedir ve 3 karma yağlıboya resim sergisi açmıştır. Kaligrafi, karikatür, el sanatları hobi alanıdır. İnşaat Mühendisi Meryem Alparslan ile evli, iki çocuk babası ve iki torun dedesidir.