Assan Hanil Otomotiv San. Tic. A.Ş.

Assan Hanil Otomotiv San. Tic. A.Ş.2017-12-10T05:26:42+02:00

Project Description

Kibar Grubu’nun otomotiv yatırımlarından biri olan Assan Hanil, 1997 yılında Güney Koreli Seoyon E-Hwa ortaklığıyla kurulmuş ve otomotiv sektöründe Yan Sanayi Üreticisi (OES) olarak üretime başlamıştır.

Kuruluşunun ilk yıllarında sadece Hyundai Assan için parça temin ederken, 2005 yılı itibariyle Ford-Otosan’ın da önemli tedarikçileri arasında yer almaktadır. Karsan ve Hyundai Motor Company’nin (HMC) ortak projesi, M2 sınıf minibüsün önemli parçalarının üretimini de üstlenen Assan Hanil, Isuzu ve Honda’yı da müşteri portföyüne katmıştır.

Assan Hanil, ikisi Kocaeli’de biri Bursa’da olmak üzere üç farklı lokasyondaki toplam 80 bin m2’lik tesislerinde, bini aşkın uzman çalışanıyla otomasyona dayalı yüksek teknoloji ile üretim yapmaktadır. Sürücü (yolcu) koltukları, kapı panelleri, ön ve arka tamponlar, ön kumanda panelleri  başta olmak üzere, şişirme parçalar, konsol torpido vb. parçalar en çok talep edilen ürünleri arasında yer almaktadır.

Assan Hanil üretiminin kalitesini ISO 9001-2008, ISO/TS 16949, ISO 14001, ISO 27001, OHSAS 18001, Ford Q1 ve Hyundai 4 Star Kalite Sistem sertifikalarıyla tescillemiştir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı destekle 2011 yılında kendi bünyesinde kurduğu Ar-Ge merkezinde; ağırlık hafifletme, maliyet optimizasyonu ve kaliteyi arttırmaya yönelik inovatif projeler üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Şirket 12 adet tescil edilmiş faydalı model, 7 adet endüstriyel tasarım ve 2 adet patent sahibidir, değerlendirme sürecinde 23 adet patent başvurusu bulunmaktadır.

Assan Hanil, Türk Hava Yolları ve THY Teknik A.Ş. ile Türkiye’de uçak koltuğu imalatını gerçekleştirmek üzere “Uçak Koltuk Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.” Ortak Girişim Şirketi’ni 2012’de kurmuştur. İlk tasarımlarını sektörün ihtiyacı olan ADOA, POA ve ETSO sertifikasyonunu da alarak tamamlamış olan TSI, 2014 yılında seri üretime başlamıştır. Boeing ve Airbus için üretilen koltuklar, uçaklarda kullanılmaktadır.

Assan Hanil, 2014 yılı içinde tamamladığı yatırımlarla müşterilerinin kapasite artışı ve yeni projelerini takip ederek, bünyesinde kurduğu AR-GE merkezinde geliştirdiği özgün tasarımlı, ihracat potansiyeli yüksek, şirketin büyüme ve gelişmesine olanak sağlayacak hava süspansiyonlu ticari araç sürücü koltuğu projesi için ilk fonksiyonel prototip koltuğu üretmiştir.

Prototip koltuklar şu an müşteri araçlarında deneyim yolculuklarını sürdürmektedir.

2016 yılı 3. Çeyrekte IAA Hannover Ticari Araçlar Fuarında lansmanı yapılan hava süspansiyonlu ticari araç sürücü koltuğunun seri üretimine 2017 sonuna doğru geçilmesi planlanmaktadır.