Bayraktar, "Artık Türkiye'nin; yakarız ama yurtdışına uçak sattırmayız, denilen ve fabrikaları kapatılan bir Nuri Demirağ hikayesine tahammülü yok."

 

SAHA İstanbul 4. Olağan Genel Kurul açılışında konuşma yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar;

 

“Geçmişte olduğu gibi bugün de her alandaki çığır açıcı gelişmelere karşı çıkanlar, çatlak ses çıkaranlar ve iftira atanlar olabilir. Engellemeler, yıldırmak isteyenler hiçbir zaman bitmeyecek. Ama biliyoruz ki artık Türkiye'nin "yakarız ama yurtdışına uçak sattırmayız" denilen ve fabrikaları kapatılan bir Nuri Demirağ hikayesine tahammülü yok. Uçak bombası imal ederken soba borusu üretmek zorunda bırakılan bir Şakir Zümre veya fabrikasında meydana gelen patlamayla şehit olan bir Nuri Kıllıgil deneyimine de tahammülü yok. Biliyoruz ki geliştirdiği uçağı sertifikasız uçurdu diye hapsedilen ve önü kesilen Vecihi Hürkuş yalnızlığına karşı da ses çıkaracak milyonlarca vatan sevdalısı var” dedi.

 

Bunlar ve benzeri hadiselerin tekerrürüne karşı en ufak bir esnekliğimiz yok. Tüm gücümüzle engellemelerin ve yıldırma politikalarının karşısında duracağız. Geçmişte gelişimin ve ilerlemenin önüne çıkarılan engeller yüzünden çok vakit kaybettik. Meydan acentelere ve distribütörlere kaldı. Ancak Türkiye artık bir yüz yıl daha kaybedemez. Bilgi ve teknoloji çağında acentelere, distribütörlere de ihtiyaç yok. Çünkü bilgi çağında ürünler eskiden olduğu gibi aracıyla değil, aracısız ve doğrudan ihtiyaç sahipleriyle buluşuyor. İşte bu yüzden Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu bu ülkenin güçlü ve bağımsız geleceği için olmazsa olmazıdır. Her alanda hayata geçirilen millileşme vizyonu tam da bu nedenlerle güçlü yarınlara ilerleyecek Türkiye'nin vazgeçilmezidir.

SAHA İstanbul’a üye firmalarının %83’ünün KOBİ’lerden oluştuğunu belirten Bayraktar, bununla birlikte bünyesinde ASELSAN, TUSAŞ, BAYKAR, ROKETSAN, MKE, ASFAT gibi kamudan ve özel sektörden ana yüklenici firmalar ve sanayi ile çalışma potansiyeli yüksek 21 üniversitemiz yer aldığını da ekledi. Bayraktar “Bu yapımızla, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında, Kamu-Sanayi-Üniversite iş birliği ile milli yetenekler geliştirerek savunma, havacılık ve uzay sistemleri üretme potansiyeline sahip bir küme olarak öne çıkıyoruz.” şeklinde konuştu.