BOEING – SAHA İşbirliği Türk Havacılık Sanayine Yeni Firmalar Kazandıracak

Dünyanın en büyük sivil – askeri uçak ve helikopter üreticilerinden Boeing’in tedarikçileri arasında Türkiye’den firmalarında yer alması için bir yıldır çalışmalar yürüten SAHA İstanbul, hedefine ulaştı. SAHA İstanbul üyeleri Yepsan, Gür Metal, Yüksel Kompozit firmaları artık Boeing’in onaylı tedarikçileri arasında…

Türkiye havacılık sektöründe de kendini ispatladı. Havacılıkta dünyanın dev şirketlerinden Boeing’in tedarik zincirine Türkiye’den yeni şirketlerin dahil olması için geçtiğimiz yıl “BOEING – SAHA İstanbul Havacılık Tedarikçi Zirvesi”ni gerçekleştiren SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği bu yıl emeklerinin karşılığını almaya başladı.2016’nınEkim ayında yapılan SAHA-BOEING Buluşması’nda 89 SAHA üyesi firmanın Boeing ile ikiligörüşmeler yaptığını ve bu görüşmelerde firmaların yeteneklerini Boeing’e tanıtma fırsatı bulduklarını ifade eden SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş “Daha sonra yapılan temasla firmalarımızın tedarik süreçlerinde yer almaları için yapılan çalışmalarsonuç verdi. ÜyelerimizdenYepsan, Gür Metal, Yüksel KompozitBoeing onaylıtedarikçileri arasına katıldı” dedi.

 

Türk havacılık sanayisi için büyük adım

Geçtiğimiz günlerde detayları açıklanan Türkiye Milli Havacılık Planı kapsamında yer alan ve Türkiye havacılık sanayiinin büyütmek için Boeing ile kurulan stratejik ortaklık çerçevesinde gerçekleştirilen işbirlikleri  büyük önem taşıyor.

Boeing ile yapılan ve aralarından SAHA üyelerinin de bulunduğu tedarikçi anlaşmalarının Türkiye’nin havacılık sanayiinin gelişimine önemli katkı sağlayacağına dikkat çeken Keleş şöyle devam etti:

 

“Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı Havacılık Sanayii Geliştirme Programı’nın detaylarının anlatıldığı konferansta Boeing ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı(SSM)başlattığı tedarikçi geliştirme programı ve çerçevesindehareket tarzlarının neler olacağı, “Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme Projesi (EYDEP)” ile nasıl eklemlendirileceği Boeing ve SSMyetkililerince açıklandı.Konferans kapsamında yapılan panellerde tedarik sürecinin hızlandırılması ve KOBİdüzeyindeki firmaların tedarikçi listelerinde yer almalarının sağlanması için başlatılan yenisürecin detayları paylaşıldı.”

Boeing, İstanbul Teknopark’a geliyor

Konferans sırasında SAHA İstanbul ile Boeing’in daha yakın çalışabilmesi için Boeing’in Teknopark İstanbul’datedarikçi irtibat ofisi açılması talebinin yinelendiğini ve bu konudaki çalışmalarda sona gelindiğini ifadeeden İlhami Keleş, “Ayrıca görüşmeler sırasında, Kuzey Marmara Bölgesi’ndeki firmaların EYDEP(Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme Projesi) faaliyetlerinin SAHA İstanbulbünyesinde SAHA EYDEP olarak gerçekleşeceği ve bu nedenle Boeing’in bu bölgedekiçalışmalarında SAHA İstanbul ile daha yakın çalışması gereği vurgulandı” şeklinde konuştu.

 

İlhami Keleş, 13- 15 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM)düzenleyecekleri SAHA EXPO’da hem Türkiye’den hem de dünyadan önemli alıcıların, üreticilerin ve tedarikçilerin bir araya geleceğini ifade etti. Keleş, “SAHA üyelerinin yer alacağı SAHA EXPO’da bugün Boeing ile gerçekleştirdiğimize benzer önemli işbirliklerinin gelişmesini bekliyoruz “ dedi.

 

İstanbul’da SwissôtelTheBosphorusHotel’degerçekleştirilen Boeing Türkiye Millî Havacılık Planı kapsamında Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayelerinde gerçekleştirilen Havacılık Sanayii Geliştirme Programı Açılış Töreni ve Konferansı’na Başbakanlık Baş Danışmanı ve SAHA İstanbul Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Müsteşar Yardımcısı SerdarDemirel, Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, Uçak Daire Başkanlığı Abdurrahman Şeref Can, TAI Genel Müdürü Temel Kotil, THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman, Kale Havacılık Genel Müdürü Latif Cengiz, TCI Genel Müdürü Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl ve üst düzey Boeing tedarik yetkilileri katıldı.

2017-12-12T13:43:00+02:00