“Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” (UR-GE 2) kapsamında firmalarımızın sektörel olarak yurtdışına açılmaları amacıyla projeler yürütülmektedir.

Proje kapsamında seçilen sektörde faaliyet gösteren firmaların, gelişme hızı yüksek ve Türkiye’nin nispeten düşük pazar payına sahip olduğu ülkelere yönelik ihracatlarının sürdürülebilir olarak artırılmasının sağlanması, şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi, şirketlerin ihracata yönelik insan kaynağı yetkinliğinin artırılması, şirketlere sistematik dış ticaret ve pazar araştırması yetkinliği kazandırılması ve hedeflenen yeni pazarlarda ihracata başlamalarının sağlanması amaçlanmaktadır.

Projeye katılan firmaların, projeyi hazırlayan kuruluş önderliğinde, ortak ihtiyaç analizi, ortak öğrenme (eğitim ve danışmanlık) ve ortak pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetleri yerine getirmeleri beklenmektedir. Proje maliyetlerinin %75’i Ekonomi Bakanlığı, kalan %25’lik kısım ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanmaktadır.

Bir firma aynı zamanda iki ayrı UR-GE projesinde yer alamamakta, TURQUALITY programında yer alan firmalar UR-GE desteğinden faydalanamamaktadır. Projelere katılımcı sayısı en az 10 firma olup, başarılı bir proje için beklenen, 15-30 firmanın bir araya gelerek küme oluşturmasıdır.

Ur-Ge 2 projemizde aşağıdaki firmalarımız yer almaktadır:

 1. OTTOMAN GRUP İMPLANT ENDÜSTRİ SAĞLIK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ
 2. SKYJET HAVACILIK TEKNİK VE EĞİTİM A.Ş.
 3. MEDEL MÜHENDİSLİKVE ELEKTRONİK SANAYİ TİCARET A.Ş.
 4. GLOBAL HAVACILIK LİMİTED ŞTİ
 5. ASPİLSAN ENERJİ SANAYİ VE TİC.A.Ş.
 6. ALTINAY HAVACILIK VE İLERİ TEKNOLOJİLER SAN. TİC. A.Ş.
 7. GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
 8. YÖNTEM TEKNOLOJİ VE ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
 9. BAKERİŞ GEMİ AYDINLATMA VE ELEKTRİK MALZEMELERİ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
 10. FEMSAN ELEKTRİK MOTORLARI SAN.VE TİC.A.Ş.
 11. MİR ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME A.Ş.
 12. GALTEK KİMYA METAL PLASTİK MAK.SAN.TİC. LTD.ŞTİ.
 13. MET-PA PAZARLAMA İÇ VE DIŞ TİC.A.Ş.
 14. GENEL HAVACILIK A.Ş.
 15. İŞBİR ELEKTRİK SANAYİİ A.Ş.
 16. TRANSVARO ELEKTRON ALETLERİ SAN.VE TİC.A.Ş.
 17. GARANTİ GİYİM KOMPOZİT TEKNOLOJİLERİ SAN. VE TİC.A.Ş.